| aktualności | inwestycje | gospodarka odpadami | archiwum | kontakt | mapa stronyMapaGminy maly

herb
header

Projekty edukacyjne Drukuj Email
czwartek, 30 listopada 2017 08:24

Projekty edukacyjne

 1. Wsparcie edukacyjne uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych z terenu Gminy Świdwin

plakat

Rok szkolny 2017-2018

 

Październik

W ramach projektu: „Wsparcie edukacyjne uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych z terenu Gminy Świdwin” w miesiącu październiku odbyły się ciekawe zajęcia dydaktyczno- wyrównawcze z języka angielskiego z wykorzystaniem elementów technologii informatyczno-komunikacyjnych.

Zajęcia z dziećmi klas I-III w Publicznej Szkole Podstawowej im. Ziemi Świdwińskiej w Lekowie Szkole Filialnej w Oparznie przeprowadziła nauczycielka języka angielskiego Pani Małgorzata Ciućka.

 

W ramach projektu " Wsparcie edukacyjne uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych z terenu Gminy Świdwin" miesiącu październiku uczniowie klas 3A i 3B odbyli wycieczkę klasową do Szkółki Leśnej w Kartlewie. Podczas zajęć edukacyjnych prowadzonych przez p. Dorotę Pulnik uczniowie otrzymali wiele interesujących informacji przyrodniczych. Mieli okazję wspaniale poćwiczyć umiejętności matematyczno- detektywistyczne. Wszyscy uczniowie wspaniale się bawili, wiele się nauczyli i na pożegnanie otrzymali upominki.

Zajęcia wyrównawcze z edukacji przyrodniczej przeprowadziła Pani Joanna Pawelec.

Zajęcia matematyczno - przyrodnicze przeprowadziła Pani Anna Gabinet- Kricka

 

Listopad

Realizacja zajęć pozalekcyjnych , ukierunkowanych na podnoszenie kompetencji cyfrowych , kluczowych, społecznych w ramach projektu : „Wsparcie edukacyjne uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych z terenu Gminy Świdwin”. Uczestnicy Małego Samorządu brali udział w Szkolnym Marszu Niepodległościowym , który miał na celu uczczenie 99 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości . Wspólny spacer miał także promować zdrowy styl życia wśród najmłodszych . Zajęcia przeprowadziła Pani Joanna Pawelec.

 

Wsparcie edukacyjne uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych z terenu gminy Świdwin - koło teatralne w Publicznej Szkole Podstawowej w Bierzwnicy
„Cztery żywioły” Agnieszki Frączyk to inscenizacja, którą przygotowała grupa „ Malinki” na kole teatralnym, realizowanym w ramach projektu unijnego: Wsparcie edukacyjne uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych z terenu gminy Świdwin.

Przedstawienie odbyło się 24 listopada 2017 r. dla uczniów oddziału przedszkolnego oraz klasy I i II Publicznej Szkoły Podstawowej w Bierzwnicy.

W tej krótkiej inscenizacji trzecioklasiści przekazali młodszym kolegom ważne informacje na temat ognia, powietrza, wody i ziemi oraz roli tych żywiołów w przyrodzie.

Cisza w czasie występu, gromkie brawa, aktywny udział widowni w czasie kierowanej rozmowy po występie to świadectwo zainteresowania przedstawioną tematyką.

Opiekun grupy: Urszula Kamińska

 

W ramach projektu: Wsparcie edukacyjne uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych z terenu Gminy Świdwin” przeprowadzono w miesiącu listopadzie zajęcia rozwijające. Temat zajęć: Nauka rękodzieła czyli obrazek i lampion wykonany techniką decupage. Zajęcia odbyły się w Publicznej Szkole Podstawowej im. Ziemi Świdwińskiej w Lekowie Szkole Filialnej w Oparznie.
Prowadzący: Małgorzata Tumanów

 

 

Grudzień

Zajęcia ramach projektu " Wsparcie edukacyjne uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych z terenu Gminy Świdwin"

„SKĄD SIĘ BIERZE ŚNIEG?”

W dniu dzisiejszym postanowiliśmy odbyć zajęcia na szkolnym placu. Podczas zabaw obserwowaliśmy płynące po niebie ciemne chmury...

Dzieci udzielały interesujących odpowiedzi (w oparciu o wcześniejsze doświadczenia) na pytanie: „Skąd się biorą się biorą chmury deszczowe? , dzieci poznały „tajemnicę powstawania śniegu”. Wiedzą już,że śnieg pada z szarych, ciężkich chmur. Chmury śniegowe utworzone są z kryształków lodu. Kryształki te powstają z pary wodnej gdy ta zetknie się z zimnym powietrzem.

Dzieciom szczególnie spodobało się doświadczenie pt. „CZY PARA WODNA MOŻE ZMIENIĆ SIĘ W KRYSZTAŁKI LODU?”

Dzieci w mroźny, zimowy dzień na dworze dzieci dmuchały na dowolny metalowy przedmiot.

Po pewnym czasie przedmiot pokrywał się szronem. Para wodna wydobywająca się z ust, w zetknięciu z zimnym powietrzem zmienia się w szron.

Zajęcia prowadziła: Karina Rysiukiewicz

 

ZUPEŁNIE INNA LEKCJA PRZYRODY

W dniu 6.12.2017 uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w niezwykłej lekcji przyrody zorganizowanej przez Centrum Współpracy Międzynarodowej - Centrum Edukacji Ekologicznej w Grodnie. Przedmiotem tych zajęć było poznanie znaczenia i obiegu wody w środowisku przyrodniczym oraz roli wody w życiu człowieka. Uczniowie poznali podstawowe właściwości wody jako środowiska życia organizmów żywych oraz niektóre organizmy żyjące w „kropli” wody. Zajęcia prowadzone były zarówno w terenie, jak i w laboratorium w samym sercu Wolińskiego Parku Narodowego. Podczas kilkugodzinnych zajęć, łączących badania terenowe z doświadczeniami i obserwacjami laboratoryjnymi, uczniowie wcielili się w odkrywców i badaczy , dzięki czemu poznali życie w kropli wody. Mieli również okazję sprawdzić swój talent plastyczny, wykonując plakaty przedstawiające ciekawe zakątki przyrodnicze. Zajęcia bardzo ciekawie i w miłej atmosferze, prowadzone były przez ekspertów z dziedziny nauk przyrodniczych, na co dzień pracujących m.in. na Uniwersytecie Szczecińskim, Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz pod bacznym okiem nauczycieli z naszej szkoły- pani Eli, pani Moniki i pani Agnieszki. Zajęcia te były jednym z elementów projektu „WSPARCIE EDUKACYJNE UCZNIÓW SZKÓŁ PODSTAWOWYCH I GIMNAZJALNYCH Z TERENU GMINY ŚWIDWIN”, realizowanego w tym roku szkolnym. Mamy nadzieję, że taka inna lekcja przyrody kiedyś jeszcze się powtórzy.

Agnieszka Jasińska, Elżbieta Kocikowska, Monika Kisiel

 

W ramach projektu „Wsparcie edukacyjne uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych z terenu Gminy Świdwin” przeprowadzono zajęcia rozwijające dla uczniów klasy IV z przyrody. Uczniowie wykonywali doświadczenia, preparowali rośliny, obserwowali przygotowane preparaty pod mikroskopami, sporządzali notatki.

Zajęcia prowadziła Pani Danuta Bywalec

 

Styczeń

W ramach projektu : „Wsparcie edukacyjne uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych z terenu gminy Świdwin” przeprowadzono w styczniu zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze z języka angielskiego z uczniami klas I-III Publicznej Szkoły Podstawowej im. Ziemi Świdwińskiej w Lekowie Szkoły Filialnej w Oparznie.

Zajęcia przeprowadziła: Małgorzata Ciućka

 

Luty

Zajęcia z języka angielskiego w Publicznej Szkole Podstawowej w Bierzwnicy

Od października 2017r., w Publicznej Szkole Podstawowej w Bierzwnicy, prowadzone są zajęcia rozwijające zainteresowania uczniów oraz zajęcia dydaktyczno – wyrównawcze z języka angielskiego w ramach projektu: „Wsparcie edukacyjne uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych z terenu Gminy Świdwin” .

W trakcie zajęć stosowane są przede wszystkim metody aktywne, które sprawiają, że zajęcia są ciekawe, obfitują w interesujące rozwiązania, w uczniach pobudzają otwartość i kreatywność. Ucząc planowania, organizowania warsztatu pracy, efektywnego współdziałania w zespole.

Ulubionymi metodami pracy uczniów są projekty i gry dydaktyczne.

Prace projektowe rozwijają umiejętność współpracy w grupie, wdrażania zdobytej wiedzy do praktycznego działania, rozwijają wyobraźnię, uczą sposobów zdobywania wiedzy, docierania do źródeł. Uczniowie realizując zadanie korzystają z różnych źródeł i technik.

Gry i zabawy dydaktyczne pozwalają uczniom bawić się, używając jednocześnie języka angielskiego. Doskonalą spostrzegawczość, uwagę, pamięć, umiejętność analizy i syntezy wzrokowej, zdolność porównywania i klasyfikowania. Stwarzają tym samym okazję do logicznego myślenia. Oprócz wartości edukacyjnych niosą ze sobą również wartości wychowawcze. Uczą zdrowej rywalizacji, pracy w drużynie i umiejętności przegrywania.

Na zdjęciach uczniowie utrwalają poznane słownictwo angielskie, a także uczą się nowych słówek dzięki grze Wheel of fortune, czyli Koło Fortuny, grze planszowej ABC English, tworzą projekt w formie plakatu oraz prezentację multimedialną.

Nauczyciel języka angielskiego

Marta Beata Jalowska

 

 Marzec

W ramach projektu „Wsparcie edukacyjne uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych z terenu gminy Świdwin” przeprowadzono zajęcia rozwijające uzdolnienia w szkole podstawowej. Zdjęcia przedstawiają naukę tańców: poloneza, cha-chy, jive'a, krótkich układów - aerobic, cheerleader dance oraz elementy akrobatyki i gimnastyki w tańcu.

Prowadząca zajęcia: Marta Kępa