| aktualności | inwestycje | gospodarka odpadami | archiwum | kontakt | mapa stronyMapaGminy maly

herb
header

Projekt świetlica Drukuj Email
poniedziałek, 14 września 2015 11:14

 

03  zabawy plenerowe

 

Za nami najnowsza inicjatywa Partnerstwa Lokalnego Gminy Świdwin. „Projekt świetlica” to ponad miesiąc aktywnych spotkań w świetlicach wiejskich. To czas wspólnej zabawy, nauki i dyskusji o tym, jak sprawić, żeby świetlica stała się lokalnym centrum aktywności. Dzisiaj przedstawiamy Wam film, który dokumentuje ostatnie tygodnie naszej pracy.

„Projekt świetlica” miał jasno określony cel – chcieliśmy pokazać świetlice gminy Świdwin wiejskie z zupełnie innej strony. Udowodnić, że często to właśnie one – dzięki staraniom ich opiekunek – „rozkręcają” lokalne życie. Pokazać, że mają ciekawą ofertę dla dzieci i młodzieży, ale również dla dorosłych – to tutaj najczęściej odbywają się spotkania rad sołeckich, Klubów Seniora czy Kół Gospodyń Wiejskich. Zdarza się, że świetlica jest siedzibą stowarzyszenia, integrując mieszkańców wokół wspólnego celu.

„Projekt świetlica” z jednej strony miał być formą podziękowania dla opiekunek świetlic za ich pracę, z drugiej – dać możliwość poszerzenia oferty o nowe formy pracy. Z tego powodu przeprowadziliśmy 14 dwugodzinnych zajęć pokazowych, w których wzięło udział w sumie 189 uczestników. Podczas spotkań prezentowaliśmy nowoczesne gry planszowe, zabawy plenerowe, rozwijaliśmy zdolności komunikacyjne, ale nie zabrakło też tematów ważnych – wykorzystując alkogogle udowodniliśmy, że można prowadzić profilaktykę w atrakcyjniejszy od tradycyjnych pogadanek sposób.

Oprócz zajęć w świetlicach, zorganizowaliśmy warsztat dla ich opiekunek, podczas którego staraliśmy się poznać ich potrzeby oraz wskazać możliwości, inspirując do podejmowania szerszego zakresu działań. Podczas warsztatu rozstrzygnęliśmy konkurs „Świetlica: Centrum Aktywności”, który udowodnił, że pracownicy świetlic mają interesujące pomysły, talenty i – co najważniejsze- potrafią angażować dzieci (i pozostałych bywalców świetlic) w różnorodne formy zajęć. Do autorów najlepszych prac trafiły gry planszowe.

Projekt jest finansowany ze środków programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich w ramach Mikrodotacji Koszalińskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A.

źródło: Partnerstwo Lokalne Gminy Świdwin