| aktualności | inwestycje | gospodarka odpadami | archiwum | kontakt | mapa stronyMapaGminy maly

herb
header

Gmina Świdwin na Dożynkach Powiatowych w Rzepczynie Drukuj Email
wtorek, 15 września 2015 06:29

 

2

W sobotę, 12 września br., w Rzepczynie odbyło się XII Powiatowe Święto Plonów. Po uroczystej mszy świętej polowej i ustawieniu kręgu dożynkowego, starostowie tegorocznych dożynek – p. Mariola Winiszewska, rolnik z Kluczkowa oraz p. Tadeusz Kurażyński, rolnik ze Słonowic, podziękowali bochnami chleba z tegorocznych plonów za rolniczy trud, za zbiory, za wierność tradycji. Wyrazili nadzieję, że tego chleba nigdy nie zabraknie na naszych stołach. Chlebem dożynkowym podzielił się z mieszkańcami gminy Świdwin Wójt Kazimierz Lechocki. Uroczystości towarzyszyły liczne atrakcje. Uwagę uczestników Dożynek przyciągały stoiska gmin, szkół, instytucji, bogate w rękodzieło i tegoroczne plony – zboża, kwiaty, owoce, warzywa. Stoiska oferowały nie tylko wrażenia estetyczne, ale i smakowe, gdyż na gości czekały lokalne przysmaki. Przed sceną można było podziwiać tradycyjnie wyplatane wieńce, przyozdobione kwiatami, ziołami, owocami, wstęgami, częstokroć z bochnami. Wieniec z gminy Świdwin, wykonany przez panie Jadwigę Rosa, Halinę Cybul i Helenę Lipka z sołectwa Berkanowo zajął III miejsce w konkursie na najpiękniejszy wieniec. Doceniono także stoisko gminy Świdwin, które zwyciężyło w konkursie na najładniejsze stoisko. Artystycznych wrażeń dostarczyły: zespół dziecięcy „Jagody” z Bierzwnicy, wykonujący taniec ludowy, współczesny a także cygański oraz zespoły ludowe z Rusinowa: „Dąbrowiacy” prezentujący folklor polski oraz „Barwinok" wykonujący pieśni łemkowskie i ukraińskie.

Składamy serdeczne podziękowania wszystkim, którzy byli zaangażowani w organizację dożynek a zwłaszcza zwycięskiego stoiska gminy Świdwin: p. Ewie Wojtów, p. Lidii Klaczyńskiej, p. Honoracie Głuchowskiej, p. Małgorzacie Jawilak, p. Danucie Janasik, p. Barbarze Kolasińskiej, p. Annie Łakomiec, p. Aleksandrze Graczyk oraz p. Ewelinie Królak!

fot. E. Wiszniewska, K. Lisowska, A. Pietryka