| aktualności | inwestycje | gospodarka odpadami | archiwum | kontakt | mapa stronyMapaGminy maly

herb
header

Noc Naukowców 2015 – uczniowie ZS w Bierzwnicy z wizytą w Szczecinie Drukuj Email
piątek, 09 października 2015 06:45

20150925 115127

Noc Naukowców 2015 – uczniowie ZS w Bierzwnicy z wizytą w Szczecinie

25 września grupa 50 uczniów z Zespołu Szkół w Bierzwnicy wzięła udział w Nocy Naukowców 2015 organizowanej przez Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny.

Miejscem centralnym imprezy było „Centrum Naukowe PIASTÓW” - dziedziniec Rektoratu ZUT oraz przyległych wydziałów.

Impreza miała na celu promocję nauki: ukazanie zalet kariery naukowej i zachęcanie do jej wyboru jako ścieżki kariery. W sposób ciekawy i atrakcyjny mogliśmy poznać rolę naukowców i korzyści jakie ich działania przynoszą dla społeczeństwa.

Braliśmy udział w warsztatach, pokazach, iluminacjach, eksperymentach oraz iluzjach.

Naszym ogromnych zainteresowaniem cieszyły się warsztaty: chemiczne – „Młody naukowiec, robotyczne, z kryminalistyki, udzielania pierwszej pomocy, a także konstruowania zabawek i obiektów modułowych. Warsztat „Fizyka w plenerze” pokazał nam jak z cytryny „wycisnąć” prąd. Z wielką niecierpliwością czekaliśmy również w kolejce do „Eko – koła fortuny”, symulatora bolidu formuły F1 i Ludzkiego Żyroskopu - obracające się pierścienie które sprawiły, że poczuliśmy się jak astronauta na orbicie. Dzięki okularom wirtualnej rzeczywistości – Oculus – mogliśmy zobaczyć co dzieje się w wirtualnym świecie. Gry mindball i mindflex (gry wykorzystujące fale mózgowe do sterowania piłką)pokazały nam siłę naszego umysłu, w trakcie zabawy mogliśmy śledzić zapis czynności naszego mózgu. Poznaliśmy aktywne systemy wykorzystania energii słonecznej, dowiedzieliśmy się co to jest EcoGenerator, szukaliśmy skarbów za pomocą wykrywacza metali, w „Matematycznym saperze” rozbrajaliśmy atrapę bomby. W trakcie zajęć „Naukowy modeling” – kreowaliśmy wizerunek nowoczesnego naukowca. Poznaliśmy naukową historię Europy - historię odkryć i wynalazków zobrazowaną na mapie odkrywców.

Na najbardziej aktywnych – a tacy z pewnością byliśmy w trakcie Nocy Naukowców 2015 – czekała pokaźna pula nagród.

To tylko niektóre z atrakcji, w których braliśmy udział – było ich dużo więcej i wszystkie ogromnie ciekawe.

Dzień spędziliśmy wspaniale – bawiąc się uczyliśmy, uczyliśmy się bawiąc.

Już dziś czekamy na kolejną edycję Nocy Naukowców.

Autor artykułu i zdjęć: Marta Beata Jalowska