| aktualności | inwestycje | gospodarka odpadami | archiwum | kontakt | mapa stronyMapaGminy maly

herb
header

UKS AVATAR LEKOWO „BYCIE RODZICAMI TO NAJTRUDNIEJSZA PRACA NA ŚWIECIE” Drukuj Email
środa, 28 października 2015 14:55

avatar1

 

UKS AVATAR LEKOWO
„BYCIE RODZICAMI TO NAJTRUDNIEJSZA PRACA NA ŚWIECIE”
Rodzice decydują „Czym skorupka za młodu nasiąknie”. Odgrywają najważniejszą rolę w kształtowaniu zrównoważonego rozwoju umysłowego, społecznego i fizycznego dzieci.
Z tej racji, że UKS Avatar Lekowo jest stowarzyszeniem o charakterze sportowym, wypowiadamy własne osądy na temat tej sfery życia młodych ludzi. Rozumiemy, że błędnym jest założenie, iż dzieci na tym samym poziomie rozwoju mają bardzo zbliżone umiejętności i potencjał. System oświatowy przystosowany jest do tzw. ”przeciętnej”. Nuda na zajęciach powoduje, że specyficzne predyspozycje sportowe dzieci „gubią się” na tle średniaków. Brak szczególnej uwagi, często konieczności indywidualnego traktowania oraz ciągłej stymulacji do dalszego rozwoju – zachęcania, chwalenia, angażowania do nowych zadań, które będą dla dzieci obowiązkiem, ale i satysfakcjonującą zabawą, są w stanie zniechęcić nawet najzdolniejszych sportowców. W efekcie młodzi ludzie tracą zainteresowanie sportem, zwyczajnie „rozleniwiają się”.
          Pierwszy, szczególnie ważny okres z punktu widzenia rozwoju fizycznego przypada na początkowe lata nauki szkolnej z gimnazjum włącznie. Problem otyłości u dzieci w wieku szkolnym, o którym ostatnio tak głośno, nie ma nic wspólnego z drożdżówką. Problem otyłości u dzieci ma związek z brakiem ruchu – kiedyś niemal każda zabawa wymagała ruchu, nie internetu. Dlatego właśnie, tak ważna jest wysoka jakość zajęć sportowych szkolnych oraz pozaszkolnych. Żeby zniknął problem drożdżówki, młodzi ludzie poza ofertą sportową muszą zdobyć także trochę cennych wiadomości, a dzięki temu zrozumieją podstawowe zasady funkcjonowania organizmu, a dzięki temu poznają właściwe sposoby „użytkowania” własnego organizmu, a dzięki temu zrozumieją, że przyczyną braku energii, złego samopoczucia, otyłości i ogólnie złego stanu zdrowia jest brak higieny żywienia i aktywności ruchowej.
          Niebagatelną, żeby nie powiedzieć najważniejszą rolę do odegrania mają w tym wypadku RODZICE. Dlatego tak trudno być DOBRYM RODZICEM.
Ze sportowym pozdrowieniem trener UKS AVATAR Lekowo

Krzysztof Gancarz

avatar2