| aktualności | inwestycje | gospodarka odpadami | archiwum | kontakt | mapa stronyMapaGminy maly

herb
header

W świecie dinozaurów Drukuj Email
piątek, 26 lutego 2016 10:36

3

 

Dinozaury to największe znane nam zwierzęta, które zamieszkiwały Ziemię kilka milionów lat temu. O ich istnieniu świadczą odnalezione kości oraz ślady odciśnięte w skałach. W dinozaurach jest jakaś ukryta moc, coś magicznego i wyjątkowego, coś co przyciąga i interesuje dzieci. Wiemy, że stworzenia te wymarły już dawno temu i może właśnie to dostarcza dzieciom dużej dawki wyobraźni, aby przywrócić je do życia. Dzieci z oddziału przedszkolnego Zespołu Szkół w Lekowie w dniach 15 – 19 luty przeniosły się w czasy prehistoryczne, kiedy to na Ziemi królowały dinozaury. Aby rozpocząć przygodę z dinozaurami dzieci przy pomocy wychowawcy wykonały mapę myśli pt. „Dinozaury”. Podczas jej tworzenia dzieci dzieliły się swoją dotychczasową wiedzą na ich temat. Po stworzeniu siatki nadszedł czas na oglądanie kolekcji dinozaurów, maskotek, puzzli, encyklopedii, albumów i czasopism przyniesionych przez dzieci z domów. Okazało się, że udało nam się zgromadzić całkiem pokaźną kolekcję. Następnie dzieci oglądając prezentację multimedialną poznały historię dinozaurów, dowiedziały się kiedy żyły, czym się żywiły i jak wyglądały. Przez cały tydzień dzieci podejmowały różnorodne działania edukacyjne. Poznały ludzi żyjących w dawnych czasach oraz ich historię. Poznały wiele ciekawych zabaw ruchowych oraz piosenek o dinozaurach. Ponadto dzieci wykonywały bardzo dużo prac plastycznych, m.in. kolorowanie sylwet dinozaurów, wydzieranie sylwet dinozaurów, wykonanie skamielin, malowanie węglem. Oczywiście z dinozaurami prowadzono wiele zabaw matematycznych i językowych. Dzieci rozwijały umiejętność wypowiadania się i poszerzały słownictwo. Trzeba przyznać, że wypowiadanie nazw dinozaurów nie sprawiło przedszkolakom większych trudności. Punktem kulminacyjnym projektu było obejrzenie filmu animowanego o życiu jaskiniowców pt. „Kurdowie”. Po zakończonym seansie dla dzieci przygotowano quiz wiedzy na temat życia dinozaurów i jaskiniowców. Na koniec tego spotkania dzieci otrzymały ordery „Przyjaciela dinozaurów”. Cały tydzień był bardzo pasjonujący. Dzieci chętnie pracowały i co najważniejsze uczyły się poprzez zabawę i aktywne działanie. To była fascynująca przygoda, która pozwoliła dzieciom poznać świat niedostępny dla nich na co dzień. Wzbudziła zainteresowanie dinozaurami i pozwoliła rozszerzyć wiadomości.

Anna Łaput