| aktualności | inwestycje | gospodarka odpadami | archiwum | kontakt | mapa stronyMapaGminy maly

herb
header

Lokalna Grupa Działania - „Powiatu Świdwińskiego”. Porozmawiajmy o kredytach. Drukuj Email
poniedziałek, 18 kwietnia 2016 10:13

DSC 0209

W dniu 14 kwietnia 2016r. w sali posiedzeń Starostwa odbyło się spotkanie zorganizowane przez Lokalną Grupę Działania - „Powiatu Świdwińskiego”, którego tematem były sprawy bankowe związane z kredytem. Spotkanie poprowadził Członek Zarządu – LGD - „Powiatu Świdwińskiego” p. Janusz Wierzbicki.

Niemal każdy z nas aktualnie lub w przeszłości zetknął się z produktami oferowanymi przez banki. Stan wiedzy jaki posiadamy na temat produktów, pojęć bankowych, mechanizmów kredytowych jest jednak wciąż niewystarczający. Brak wiedzy powoduje, że zaciągamy kredyt, tak naprawdę nie zdając sobie sprawy z całkowitych kosztów jakie zobowiązani będziemy uiścić w związku z zaciągniętym kredytem. Banki, wiedząc o naszych słabościach i potrzebach, zastawiają na nas różne pułapki, aby przekonać do swoich produktów. Stosują wszystkie możliwe sposoby i środki, prześcigając się w propozycjach i pomysłach. My zaś nieświadomi manipulacji, nieznający słownictwa bankowego, dajemy się wciągać w różne pułapki kredytowe. Ponadto większość z nas popełnia wiele podstawowych błędów np. nie czytamy umów bankowych, bo są długie, skomplikowane, nieczytelne i napisane trudnym językiem. Nie potrafimy przełożyć swoich możliwości finansowych na ewentualne plany kredytowe. Nie wiemy do końca jakie mamy prawa, jakie obowiązki i jakie konsekwencje nas czekają, gdy nie wywiążemy się z umowy. Jak w sposób mądry i odpowiedzialny skorzystać z kredytu ? Jak zminimalizować ryzyko jego wzięcia? Jak uniknąć pułapek bankowych?. O tym właśnie dyskutowaliśmy na spotkaniu by w przyszłości nie pogubić się w zawiłościach jakie serwują nam instytucje finansowe. Być w pełni świadomym ryzyka jakie niesie ze sobą zaciągnięcie kredytu. Cieszy nas bardzo fakt, iż w spotkaniu uczestniczyła spora grupa uczniów miejscowego Liceum Ekonomicznego przy Zespole Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Praktycznego im. Stefana Żeromskiego. Dziękujemy im za tak liczne przybycie oraz wszystkim pozostałym, którzy zainteresowani tematyką bankową uczestniczyli w spotkaniu.

LGD - „Powiatu Świdwińskiego”