| aktualności | inwestycje | gospodarka odpadami | archiwum | kontakt | mapa stronyMapaGminy maly

herb
header

VII Rusinowskie Lato z Folklorem – spotkanie wielu kultur Drukuj Email
poniedziałek, 20 czerwca 2016 13:02

18

W piątek, 17 czerwca br. w Rusinowie odbyło się VII Rusinowskie Lato z Folklorem. W prezentacjach folklorystycznych wzięły udział zespoły ludowe różnych kultur - polskiej, ukraińskiej, łemkowskiej. W wydarzeniu uczestniczyło wielu mieszkańców Rusinowa, gminy Świdwin i regionu. Niestety, wietrzna i deszczowa pogoda uniemożliwiła występy na scenie przed świetlicą wiejską, toteż prezentacje odbyły się wewnątrz. Jako pierwszy wystąpił dziecięcy zespół „Jagody” z Bierzwnicy. Następnie swoje umiejętności wokalno-taneczne zaprezentowali podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy w Klępczewie „Razem łatwiej”. Z repertuarem muzycznym wystąpił zespół „Młodzi z Rusinowa”. Przed widownią zaprezentowało się 6 zespołów ludowych. Każdy przygotował program złożony z kilku pieśni ludowych. Widzowie mogli wysłuchać pieśni w wykonaniu Zespołów Ludowych „Dąbrowiacy” z Rusinowa, „Swojacy” z Mirosławca, „Biadule” z Rymania, „Swojacy” z Sitna, „Barwinok” z Rusinowa, „Szczecinianie” ze Szczecina. Wszystkie występy dostarczyły wielu wrażeń artystycznych i wzruszeń a prezentujących się nagradzano brawami. Kazimierz Lechocki, Wójt gminy Świdwin, podziękował im za występy, wręczając dyplomy i pamiątkowe statuetki, tradycyjnie już wykonane przez artystę rzeźbiarza ludowego. Dzieci, młodzież i podopieczni ŚDS oprócz dyplomów otrzymali słodką niespodziankę. Prezentacje folklorystyczne uświetniła wystawa prac lokalnych twórców. Przygotowano również poczęstunek dla wszystkich uczestników wydarzenia. Organizatorami przeglądu byli gmina Świdwin, Zespoły Ludowe „Dąbrowiacy” i „Barwinok” z Rusinowa oraz Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie. Wydarzenie było współfinansowane ze środków gminy Świdwin i budżetu Województwa Zachodniopomorskiego w ramach Programu „Morze Kultury”.

Emilia Wiszniewska