| aktualności | inwestycje | gospodarka odpadami | archiwum | kontakt | mapa stronyMapaGminy maly

herb
header

Dożynki Gminne i tegoroczny Turniej Sołectw o Szablę Wójta już za nami Drukuj Email
poniedziałek, 05 września 2016 12:52

na tło

W sobotę, 3 września br. w Lekowie, odbyły się II Dożynki Gminne oraz Turniej Sołectw o Szablę Wójta.Polową mszę celebrował ks. Hubert Smołkowicz przy akompaniamencie chóru „Kantata” ze Smardzka. Mieszkańcy gminy wnieśli dary ołtarza w podziękowaniu za tegoroczne plony. Polne kwiaty przekazał dziecięcy zespół Jagody z Bierzwnicy, kosz obfitości ofiarował Zespół Ludowy „Dąbrowiacy” z Rusinowa, chleb – starostowie dożynek, wodę, wino i hostię – młodzież z Rusinowa. Po mszy odbyła się najbarwniejsza część uroczystości - korowód dożynkowy, który przeszedł wokół boiska przy Zespole Szkół w Lekowie. Barwny orszak prowadził powóz konny, do którego starostowie tegorocznych dożynek Iwona Jager i Paweł Paciorek zaprosili Kazimierza Lechockiego, Wójta gminy Świdwin oraz Roberta StępniaDyrektora Zachodniopomorskiego Oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Goście, rolnicy, zespoły ludowe przeszli pod scenę, na której odbywała się ceremonia dożynkowa, poprzedzona hymnem państwowym. Otworzył ją gospodarz dożynek Wójt Kazimierz Lechocki. Dziękował za tegoroczny wysiłek poświęcony żniwom mimo niesprzyjającej aury, za bochny chleba, będące symbolem rolniczego trudu, za wierność tradycji. Starostowie przekazali na ręce gospodarza dożynek bochen chleba, którym zostali następnie obdzieleni goście i mieszkańcy gminy Świdwin. Po zakończeniu dożynkowych uroczystości obrzędowych rozpoczął się Turniej Sołectw o Szablę Wójta gminy Świdwin.

Zgodnie z tradycją, organizatorem Turnieju o Szablę Wójta jest zwycięzca poprzedniej edycji. W 2015 roku wygrało sołectwo Lekowo i w tegorocznym Turnieju wystąpiło w roli gospodarza. Do Turnieju zgłosiło się 12 drużyn, które startowały w 8 różnych konkurencjach. Ocenie podlegało stoisko, wieńce lub kosze obfitości, pejzaż sołectwa, projekt tablicy promocyjnej. Drużyny walczyły także w konkurencjach sprawnościowych, w których należało m.in. strącić jak najwięcej wiejskich kręgli, uzbierać jak największą kwotę pieniędzy sprytnie ukrytych w zbożu na wypłatę sołtysa czy „ugotować” mu obiad z jak największej ilości warzyw wrzuconych do kotła. Zmagania sołectw przeplatały się występami artystycznymi dziecięcego zespołu „Jagody” z Bierzwnicy, Zespołów Ludowych „Dąbrowiacy” i „Barwinok, przedstawicieli Środowiskowego Domu Samopomocy w Klępczewie, chóru „Kantata”. We wspólnej zabawie brali udział uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy „Razem Łatwiej” w Klępczewie oraz Środowiskowego Domu Samopomocy „Radość” w Połczynie-Zdroju. Oddelegowani do konkurencji po 6 osób z każdego Domu budowali swoją „Cichą Przystań” - miniaturę Środowiskowego Domu Samopomocy.

Po przeprowadzeniu wszystkich konkurencji i podliczeniu punktów wyłoniono laureatów Turnieju. Wygrana zależała w dużej mierze od dobrego przygotowania się drużyn do wszystkich konkurencji. Poziom Turnieju był jak co roku bardzo wysoki a zmagania sołectw - wyrównane. Ostatecznie I miejsce zajęło Rogalino zdobywając trofeum – Szablę Wójta oraz nagrodę 2500zł, II miejsce i 1500 zł wywalczyło Lekowo, a III lokata i 1000 zł przypadła dla Berkanowa. Najlepsi odebrali zasłużone gratulacje, nagrody i dyplomy z rąk Wójta Kazimierza Lechockiego. Do zobaczenia za rok w Rogalinie!

W tym miejscu składamy gorące i serdeczne podziękowania wszystkim osobom, które wniosły jakikolwiek wkład pracy w organizację dożynek gminnych i Turnieju Sołectw. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

Emilia Wiszniewska, fot. Dorota Adamiak