| aktualności | inwestycje | gospodarka odpadami | archiwum | kontakt | mapa stronyMapaGminy maly

herb
header

Jarmark Tradycyjnie Zdrowej Żywności i Rękodzieła Ludowego Drukuj Email
środa, 14 września 2016 12:44

doz03

W sobotę, 10 września br., w Toporzyku odbyło się XIII Powiatowe Święto Plonów pod hasłem Jarmarku Tradycyjnie Zdrowej Żywności i Rękodzieła Ludowego, które zdominowały tegoroczne dożynki. Uroczysta msza święta w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny poprzedziła barwny korowód z wieńcami na czele i śpiewem Zespołu Ludowego Dąbrowiacy. Goście oraz mieszkańcy powiatu świdwińskiego udali się w korowodzie w kierunku lokalnego boiska sportowego, na którym odbył się ciąg dalszy ceremonii dożynkowej. Gospodarze dożynek – Starosta Świdwiński Mirosław Majka oraz Burmistrz Połczyna-Zdroju Barbara Nowak przywitali wszystkich przybyłych uczestników Święta Plonów. Starostowie tegorocznych dożynek – rolnicy Paulina Antolak oraz Andrzej Znaczko podziękowali bochnami chleba z tegorocznych plonów za rolniczy trud, za zbiory, za wierność tradycji. Wyrazili nadzieję, że tego chleba nigdy nie zabraknie na naszych stołach. Chlebem dożynkowym podzielił się z mieszkańcami gminy Świdwin Wójt Kazimierz Lechocki. Uroczystości towarzyszyły liczne atrakcje. Uwagę uczestników Dożynek przyciągały stoiska gmin, szkół, instytucji, bogate w rękodzieło i tegoroczne plony – zboża, kwiaty, owoce, warzywa. Stoiska oferowały nie tylko wrażenia estetyczne, ale i smakowe, gdyż na gości czekały lokalne przysmaki, w tym roku szczególnie mocno promowane zwłaszcza podczas Konkursu kuchni tradycyjnej Lokalnej Grupy Działania – „Powiatu Świdwińskiego”. Uwagę gości przykuwały zgromadzone przed sceną tradycyjnie wyplatane wieńce, przyozdobione kwiatami, ziołami, owocami, wstęgami, częstokroć z bochnami. Wieniec z gminy Świdwin, wykonany m.in. przez Renatę Wychowaniec oraz Ewelinę Jachewicz z sołectwa Łąkowo zdobył wyróżnienie w konkursie na najpiękniejszy wieniec. Artystycznych wrażeń dostarczyły m.in. zespół dziecięcy „Jagody” z Bierzwnicy oraz zespoły ludowe z Rusinowa „Dąbrowiacy” i „Barwinok".

Składamy serdeczne podziękowania wszystkim, którzy byli zaangażowani w organizację dożynek i stoiska gminy Świdwin: Ewie Wojtów, Renacie Wychowaniec, Dorocie Piskorz, Katarzynie Ogrodnik, Irenie Błażejczyk oraz Zespołom Ludowym Dąbrowiacy i Barwinok a także Aleksandrze Graczyk i zespołowi dziecięcemu „Jagody”.

E. Wiszniewska