| aktualności | inwestycje | gospodarka odpadami | archiwum | kontakt | mapa stronyMapaGminy maly

herb
header

Liczenie dzików - ostrzeżenie Drukuj Email
czwartek, 20 października 2016 10:55

dziki

Zachodniopomorscy leśnicy apelują, aby w najbliższym czasie nie wchodzić do lasów a także zachować ostrożność podczas poruszania się pojazdami mechanicznymi po drogach przebiegających przez kompleksy leśne. W dniach od 24 do 27 października na terenie RDLP w Szczecinku (czyli również lasów znajdujących się na terenie powiatu świdwińskiego) odbędzie się inwentaryzacja dzików, czyli określenie liczebności populacji. Liczenie odbywać się będzie metodą pędzeń przez co zwierzęta mogą zachowywać się agresywnie i nieprzewidywalnie. Ze względów bezpieczeństwa należy zwiększyć czujność podczas pokonywania dróg śródleśnych, a także unikać wchodzenia do lasów. W akcji udział wezmą leśnicy, myśliwi, strażacy jednostek OSP i przedstawiciele placówek badawczych.

Nadzwyczajne liczenie dzików związane jest z zagrożeniem ze strony afrykańskiego pomoru świń (ASF). Na terenie powiatu świdwińskiego i lasów zarządzanych przez RDLP w Szczecinku nie stwierdzono żadnego przypadku występowania choroby. Pomimo to podejmowane są działania profilaktyczne zarówno przez leśników jak i jednostki samorządu terytorialnego.

Na wniosek Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych we współpracy z Polskim Związkiem Łowieckim, liczba dzików do odstrzału w sezonie łowieckim 2016/2017 została zwiększona o 20%.