| aktualności | inwestycje | gospodarka odpadami | archiwum | kontakt | mapa stronyMapaGminy maly

herb
header

Happy Halloween – poznajemy kulturę anglosaską Drukuj Email
czwartek, 03 listopada 2016 11:24

4

Ostatnie dwa dni października przebiegały w naszym przedszkolu pod hasłem „Halloween”. W czwartek – 27.10.2016r. – przeprowadziliśmy zabawy badawcze z dynią w roli głównej. Opisywaliśmy jej wygląd, kształt, ważyliśmy „na oko”, dotykaliśmy, zastanawialiśmy się, po co jest dynia i co można z niej zrobić?

Propozycji było dużo, po dyskusji wybraliśmy, że zrobimy z nich lampiony. Najpierw narysowaliśmy oczy, nos, usta – elementy, które należy wyciąć. Potem dzieci wybierały miąższ z dyni i wtedy okazało się, co dynia ma w środku. Następnie wycinaliśmy oczy, usta, nos. Na koniec zrobiliśmy wystawkę z przygotowanych dyniowych lampionów przed salą.

Ale najwięcej frajdy sprawiło dzieciom oddzielanie pestek od miąższu. Było to wspaniałe ćwiczenie manualne.

Natomiast w piątek – 28.10.09r. – dzieci przyszły do przedszkola przebrane za wampiry, duchy, czarownice lub ukryły twarz za maskami. Dominującym kolorem w Halloween powinien być kolor czarny lub pomarańczowy. Około godziny 11.30 rozpoczęła się zabawa Halloweenowa zorganizowana z inicjatywy Małego Samorządu Uczniowskiego przy wsparciu nauczycielek z klas 0-III. Uczniowie mieli okazję do zabawy tanecznej i jednocześnie do poznawania kultury anglosaskiej.

Przeszło godzinę bawiliśmy się przy muzyce, oglądaliśmy przebrania dzieci z innych grup. Chociaż tradycja Halloween przyszła do nas zza oceanu w latach 90-tych ubiegłego wieku, to sprawia dzieciom dużo radości i uśmiechu. A przecież w wychowaniu o to chodzi, aby dostarczać dzieciom powodów do radości i zabawy. Myślę, że nam się to udało, co widać na załączonych zdjęciach.

Anna Łaput