| aktualności | inwestycje | gospodarka odpadami | archiwum | kontakt | mapa stronyMapaGminy maly

herb
header

Światowy Dzień Rzucania Palenia Drukuj Email
czwartek, 17 listopada 2016 00:00

zakaz palenia

Światowy Dzień Rzucania Palenia

17 listopada 2016

Jak co roku w trzeci czwartek listopada przekonujemy społeczność lokalną o korzyściach płynących z zerwania z nałogiem.

Dzień ten zapoczątkowany został inicjatywą amerykańskiego dziennikarza Lynna Smitha. Dziennikarz ten w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, by przez jeden dzień powstrzymali się od palenia papierosów. Efekt był zaskakujący – aż 150 tysięcy ludzi próbowało przez jedną dobę wytrzymać bez tej używki. W następnych latach akcja objęła swoim zasięgiem całe USA i większość palaczy. Zachęcone wynikami akcji Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem uznało trzeci czwartek listopada za Dzień Rzucania Palenia.

Akcja „Rzuć palenie razem z nami” ma na celu zachęcenie jak największej liczby palaczy do rzucenia palenia oraz ograniczenia palenia w miejscach, w których przebywają ludzie.

Ograniczenia w używaniu e-papierosów

Nowe regulacje prawne ograniczają miejsca używania papierosów elektronicznych tak jak obecnie obowiązujący zakaz palenia wyrobów tytoniowych w miejscach publicznych np. na przystankach, w szpitalach, szkołach i obiektach sportowo-rekreacyjnych. Wprowadzono również zakaz sprzedaży e-papierosów przez osoby niepełnoletnie oraz zakaz reklamy i promocji e-papierosów. Nowe regulacje obejmują również zasady dopuszczania do obrotu i sprzedaży (w tym sprzedaży online) e-papierosów i liquidów.

Nowela wprowadza też zmiany dotyczące klasycznych wyrobów tytoniowych. Na opakowaniach będą teraz umieszczane tekstowe i graficzne ostrzeżenia zdrowotne, natomiast znikną informacje na temat poziomu np. substancji smolistych czy tlenków węgla. Zakazana będzie sprzedaż papierosów posiadających charakterystyczny aromat (z wyjątkiem papierosów mentolowych, na które ustanowiono w dyrektywie okres przejściowy do 2020 r.).

Indywidualne konsultacje telefoniczne

Palenie tytoniu wciąż jest czynnikiem ryzyka wielu chorób. Szacuje się, że w Polsce nawet co 5 zgon może być efektem palenia papierosów. Równocześnie badania naukowe wskazują, że chorobom tym można zapobiegać. Wg szacunków WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) nawet 80% chorób sercowo-naczyniowych i 40% nowotworów można skutecznie zapobiec redukując narażenie na czynniki ryzyka takie jak palenie papierosów.           
Spośród palących Polaków ponad połowa deklaruje chęć rzucenia palenia. Nie zawsze próby rzucenia palenia kończą się sukcesem, ale trzeba próbować rzucić palenie aż do skutku. Warto przy tym skorzystać z pomocy specjalistów. W Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym nie tylko można uzyskać informacje czy adresy placówek oferujących pomoc w zaprzestaniu palenia. Najważniejsze jest to, że doradcy pomagają w pracowaniu Indywidualnego Planu Terapii i wspierają przez cały czas trwania procesu rzucania palenia. Objęcie indywidualnymi konsultacjami telefonicznymi jest nieodpłatne, a termin kolejnych sesji umawiany jest w dogodnych godzinach. Numer Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym 801 108 108 lub 22 211 80 15.

Na stronie internetowej pod adresem www.jakrzucicpalenie.pl każda osoba paląca znajdzie praktyczne wskazówki, jak krok po kroku przejść przez proces rzucania palenia oraz jakie najskuteczniejsze metody powinna wybrać.

Źródło: http://jakrzucicpalenie.pl/

Marcelina Kieruzel

Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Świdwinie