| aktualności | inwestycje | gospodarka odpadami | archiwum | kontakt | mapa stronyMapaGminy maly

herb
header

UKS AVATAR LEKOWO Drukuj Email
poniedziałek, 19 grudnia 2016 10:27

uks01

CO CHCEMY ZROBIĆ? Strategia Rozwoju Powiatu Świdwińskiego na lata 2014 - 2022. Przeczytałem, przemyślałem i takie mam spostrzeżenia. Skupiłem się rzecz jasna na sporcie. WIZJA POWIATU ŚWIDWIŃSKIEGO: Co chcemy zrobić w obszarze sportu? Odpowiadam - należy poprawić dostępność i dążyć do uruchomienia nowych możliwości i ofert w zakresie sportu masowego. Fajnie ogląda się zespoły Ekstraklasy czy Ekstraligi a jeszcze lepiej Ligii Mistrzów. Ale czy o oglądanie chodzi w tej strategii. Oczywiście, że nie !!! Błędem jest również, moim zdaniem, tworzenie zespołów poprzedzone selekcją tzn. wybieraniem najlepszych z najlepszych. Jeżeli dobrze zrozumiałem, twórcom Strategii Rozwoju Powiatu chodzi o sport masowy (rekreacyjny), czyli systematyczne uprawianie ćwiczeń fizycznych według określonych reguł z elementami współzawodnictwa jako czynnika motywującego, z tendencją do osiągania coraz lepszych wyników oraz polepszania sprawności i wydolności fizycznej. Celem tej strategii jest uaktywnienie możliwie jak największej rzeszy młodych ludzi, również tych o mniejszych możliwościach ruchowych, a nie tworzenie " elity ".
Z uczestnictwa w sporcie związane są liczne pozytywne efekty - lepszy stan zdrowia dzieci i młodzieży, - lepsze wyniki w nauce, - większa otwartość na innych ludzi czy chociażby mniejsza przestępczość nieletnich. Sport jest relatywnie drogą formą wypoczynku z uwagi na koszty infrastruktury. Bez pomocy samorządów niemożliwe jest funkcjonowanie sportu masowego. Dzięki pomocy Starostwa Powiatowego w Świdwinie oraz Gminy Świdwin, Uczniowski Klub Sportowy AVATAR w Lekowie w dużej mierze przyczynił się do realizacji Strategii Rozwoju Powiatu Świdwińskiego w obszarze sport. Cykl czterech turniejów piłki ręcznej dziewcząt pod nazwą "CZTERY PORY ROKU 2016" charakteryzował się niskimi kosztami organizacyjnymi, za to ogromną masowością. W 2016 roku zorganizowaliśmy kolejno turniej wiosenny, letni, jesienny oraz zimowy, w których uczestniczyły zaproszone reprezentacje pięciu szkół gimnazjalnych z terenu Powiatu Świdwińskiego tj. z Redła, Rąbina, Brzeżna, Połczyna Zdroju oraz Lekowa. Łącznie blisko 240 dziewcząt z roczników 2000-2001-2002-2003 a także 2004-2005. "PRZYSZŁOŚĆ DZIECKA WARTA JEST KAŻDEGO POŚWIĘCENIA", a przyszłość ta rysuje się w "zdrowszych" kolorach dzięki takim ludziom jak
Pan Kazimierz Lechocki, Pani Joanna Anglisz-Myszka, Maciek Patyk, Roman Kozubek, Bogdan Kaczmarczyk, Sebastian Basiejko, Agata Gontarczuk, dyrektorzy szkół oraz nauczyciele wychowania fizycznego startujących zespołów. Dziękujemy i już dzisiaj zapraszamy na "CZTERY PORY ROKU 2017". Tekst: Krzysztof Gancarz.