| aktualności | inwestycje | gospodarka odpadami | archiwum | kontakt | mapa stronyMapaGminy maly

herb
header

Bezpieczne ferie 2017 Drukuj Email
środa, 22 lutego 2017 12:59

DSC06689

Policja i Straż Gminna przeprowadziła serię spotkań z dziećmi i młodzieżą w świetlicach wiejskich na terenie Gminy Świdwin. Celem przeprowadzonych zajęć było poszerzenie wiedzy na temat obowiązujących zasad bezpieczeństwa na ulicy, w przedszkolu i w domu, a także wdrażanie u dzieci obowiązku ich przestrzegania. Funkcjonariusze dużą uwagę poświęcili noszeniu przez najmłodszych odblasków. Podkreślali, iż taki mały element jak odblask może uratować im życie i sprawić, że stają się widoczni przez kierujących pojazdem z kilkudziesięciu metrów. Straż Gminna przestrzegała przed wchodzeniem na lód na zbiornikach wodnych. Policjanci zapoznali młodzież z zasadami bezpiecznego korzystania z internetu.

            Podczas zajęć dzieci dowiedziały się również, że:

–          NIE WOLNO podchodzić do obcych psów, nawet jeśli właściciel jest w pobliżu;

–          NIE WOLNO psa drażnić, dokuczać mu czy próbować go uderzyć;

–          jeżeli pies szczeka na dziecko lub próbuje je zaatakować, musi ono stanąć na baczność, założyć dłonie na kark i zgiętymi ramionami zasłonić twarz (jest to postawa bezpieczna stojąca). Jeśli będziesz stać spokojnie , pies cię obwącha i odejdzie;

–          jeśli pies będzie dalej agresywny, dziecko musi przyjąć tzw. żółwia- uklęknąć, brodę oprzeć na klatce piersiowej, rękami objąć szyję wokół karku i wykonać skłon do ziemi;

–          NIGDY NIE WOLNO uciekać przed psem!

–          pies nie jest zabawką – NIE WOLNO go ciągnąć za uszy, wkładać mu palców do oczu czy ciągnąć za ogon;

–          NIE WOLNO przeszkadzać psu, kiedy je: może pomyśleć, że dziecko chce zabrać mu pożywienie i dlatego może je ugryźć.

–          Jak zachować się gdy zaczepia nas obca osoba?

Podczas spotkania odbyła się zabawa ruchowa pt: „Uwaga pies!”, podczas której dzieci uczyły się, jaką bezpieczną postawę powinny przybrać podczas ataku psa, aby zniwelować jego skutki. Po przeprowadzonej prelekcji dzieci zasypywały funkcjonariuszy mnóstwem pytań. Na zakończenie funkcjonariusze obdarowali dzieci prezentami w postaci odblasków, kamizelek odblaskowych oraz poradników bezpiecznego zachowania się na stokach.