| aktualności | inwestycje | gospodarka odpadami | archiwum | kontakt | mapa stronyMapaGminy maly

herb
header

Drużyna piłkarska z Sanitz z wizytą w gminie Świdwin Drukuj Email
poniedziałek, 12 września 2011 08:35

TSV Eintracht Sanitz-Groß Lüsewitz podczas gryPolsko-niemiecka współpraca zaprzyjaźnionych gmin nabiera coraz większego rozmachu. W pierwszej połowie 2011 roku odbyły się dwa spotkania. W maju delegacja z Gminy Świdwin udała się do Gminy Partnerskiej Sanitz. Wówczas toczono rozmowy o wymiarach dalszej współpracy. Słowa zostały przekute w czyny i już w czerwcu 2011 roku młodzież z obu gmin wzięła udział w kulturalno-artystycznym projekcie na terenie Gminy Świdwin. Uczniowie ze szkół partnerskich uczestniczyli w ogólnopolskim projekcie Deutsch-Wagen-Tour oraz w pikniku zorganizowanym przez Stowarzyszenie Mniejszości Niemieckiej. Wspólne wykonanie plakatów o polsko-niemieckiej przyjaźni otworzyło także wystawę polskiego grafika Macieja Chytrowskiego w Centrum Kultury Zamek w Świdwinie.

W sierpniu 2011 roku Niemcy złożyli kolejną wizytę. Tym razem pełna zapału drużyna TSV Eintracht Sanitz/ Groß Lüsewitz, reprezentowana przez jedenastoosobową grupę juniorów oraz trzech trenerów i trzech opiekunów, przybyła na Międzynarodowy Turniej Piłki Nożnej Ligi Bałtyckiej.

 

degustacja polskich ekologicznych produktówDelegacja z Niemiec aktywnie uczestniczyła w programie przewidzianym na wizytę w dniach 26-28 sierpnia 2011 roku. W piątek dzieci odkrywały historię Zamku w Świdwinie. Pomagali im w tym Aleksandra Rozmus (absolwentka Zespołu Szkół w Lekowie) oraz Bartłomiej Rosa (uczeń pierwszej klasy Gimnazjum w Lekowie), którzy przygotowali w języku niemieckim informacje o zabytku. Uczniowie ci uczestniczyli już we wcześniejszych polsko-niemieckich projektach. Także i tym razem ich pomoc była nieoceniona. Po licznych zagadkach dotyczących Zamku oraz po wspinaczce na basztę delegacja z Sanitz udała się na przejażdżki konne do Pałacu Myśliwskiego w Słonowicach. Goście uczestniczyli w degustacji polskich produktów rolnych pochodzących z ekologicznych upraw. Z talerzy zniknęły wszystkie soczyste pomidory! Tego popołudnia drużyna piłkarska regenerowała się przed sobotnim turniejem. Wieczorem odbył się także trening na stadionie Orlik. Nowo powstałe obiekty na terenie Zespołu Szkół Rolniczych im. Stefana Żeromskiego w Świdwinie zrobiły na członkach niemieckiej drużyny duże wrażenie.

 

W sobotę nastąpił najbardziej wyczekiwany moment – rozgrywki piłkarskie. W turnieju wzięło udział sześć drużyn z terenu Gminy oraz Powiatu Świdwin, a także z Gminy Partnerskiej Sanitz. Zawodnicy poważnie podeszli do gry. Juniorzy wykazali się duchem walki i profesjonalizmem. Trenerzy zagrzewali do walki swoich podopiecznych. Nie zabrakło dopingu ze strony drużyny białych prowadzonych przez Sebastiana Basiejko. Również drużyna czerwonych z Niemiec zagrzewała do walki swoich kolegów z zaprzyjaźnionej Gminy Świdwin. Zwycięstwo odniosła „Spójnia Świdwin", zaś Benedikt Zschunke został wybrany najlepszym bramkarzem. Z każdej drużyny wyselekcjonowano także najlepszego zawodnika. Uczestnicy zostali nagrodzeni pucharami, dyplomami oraz nagrodami rzeczowymi ufundowanymi przez Gminę Świdwin.

 

przejażdżki konne w pałacu myśliwskim w SłonowicachPo rozgrywkach piłkarskich dzieci z Polski i Niemiec udały się do Parku Wodnego „Relax" w Świdwinie. Rwąca rzeka i zjeżdżalnia spodobały się juniorom z Sanitz. Duża hala sportowa w Lekowie wywołała imponujące wrażenie na gościach z Niemiec, którzy „zażyczyli" sobie równie dużego obiektu sportowego u siebie.

 

Wieczorem odbyła się uroczysta kolacja. Uczestniczyli w niej przedstawiciele Powiatu i Gminy Świdwin, sędziowie oraz goście z Niemiec. Dyskusje na temat dalszej współpracy toczyły się do późnych godzin wieczornych. Goście wyrazili podziękowanie organizatorom oraz zaprosili do udziału w kolejnym spotkaniu piłkarskim tym razem w Gminie Sanitz.

 

w bibliotece zamku świdwińskiegoW niedzielę odbyło się pożegnalne śniadanie. Przed wyjazdem delegacja z Niemiec zwiedziała kościół w Świdwinie, a następnie ruszyła spod Urzędu Miasta i Gminy w kierunku Sanitz.

 

Goście z Niemiec oprócz pucharu, nagród oraz koszyka pełnego polskich słodkości i ekologicznych produktów zabrali ze sobą nowe doświadczenia i ciekawe wspomnienia.

 

Młodzi piłkarze z TSV Eintracht Sanitz/Groß Lüsewitz trenują od dwóch lat. Podczas tej wizyty mieli okazję po raz pierwszy uczestniczyć w Międzynarodowym Turnieju Piłki Nożnej. Zainicjowanie rozgrywek na międzynarodowym poziomie stanowi początek drogi. Współpraca z pewnością będzie zintensyfikowana i otworzy młodym piłkarzom drogę sportowej kariery.

 

Karina Karwowska

(germanistka)