| aktualności | inwestycje | gospodarka odpadami | archiwum | kontakt | mapa stronyMapaGminy maly

herb
header

Jubileusz 25-Lecia Gminy Świdwin Drukuj Email
piątek, 07 lipca 2017 06:59

P1040254

Jubileusz 25-Lecia Gminy Świdwin

W piątek 30 czerwca 2017r. Gmina Świdwin zainaugurowała świętowanie 25-lecia istnienia. Jubileusz rozpoczął się uroczystą sesją Rady Gminy, podczas której wręczone zostały nagrody osobom wspierającym rozwój samorządu. Wręczono tytuły „Honorowy Obywatel Gminy Świdwin” oraz „Zasłużony dla Gminy Świdwin. Po sesji o godzinie 12.00 rozpoczęła się uroczysta Gala obchodów święta Gminy. Na uroczystej Gali Pani Anna Mieczkowska- Członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego wręczyła odznaczenia Gryfa Zachodniopomorskiego Pani Mariannie Balcerek, Pani Edycie Jaroszewskiej - Nowak i Panu Jackowi Gałas. Nagrodzonych okolicznościową statuetką za szczególny wkład pracy i zaangażowanie na rzecz naszej Małej Ojczyzny zostało 49 osób. Podczas uroczystości odbyła się prezentacja multimedialna przedstawiająca dorobek Gminy Świdwin. Galę uroczystości uatrakcyjniły występy zespołów artystycznych: Chóru „Kantata” ze Smardzka, Zespołu Ludowego „Dąbrowiacy” z Rusinowa, Zespołu Dziecięcego „Jagody” z Bierzwnicy, Zespołu Młodzieżowego z Zespołu Szkół w Lekowie i Zespołu Dziecięcego ze Szkoły Filialnej w Oparznie. Podczas przerwy kawowej goście mieli okazję obejrzeć wystawę prac gminnych artystów rękodzielników zatytułowaną „Wieś- Moja Mała Ojczyzna”. Po odznaczeniach i występach głos zabrali zaproszeni goście. Nie brakowało miłych słów skierowanych do Wójta Gminy Świdwin i jej mieszkańców. Po uroczystościach w sali widowiskowej Świdwińskiego Ośrodka Kultury uczestniczyliśmy w wystawie numizmatycznej „ Powitania Denara Świdwińskiego” .

Drugi dzień obchodów Jubileuszu 25-lecia Gminy Świdwin obchodziliśmy w Rusinowie na VIII Przeglądzie Zespołów Ludowych „Rusinowskie Lato z Folklorem”. Na przegląd zaproszono pięć zespołów ludowych: Zespół Ludowy „Leszczyna” z Pęcerzyna, Zespół Ludowy „Dabrowiacy” z Rusinowa, Zespół Ludowy „Podlotki” z Gościna, Zespół Ludowy „Barwinok” z Rusinowa i Zespół Ludowy „Swaty” z Będzina. Zespoły prezentowały przygotowany przez siebie repertuar. Po prezentacji z rąk Pana Wójta Gminy Świdwin Kazimierza Lechockiego i Pani Kierownik Marianny Balcerek zespoły otrzymały pamiątkowe statuetki i dyplomy. Podczas Przeglądu wyróżnienia i podziękowania otrzymały również Panie –Działaczki Kultury w Gminie Świdwin. Dla gości przygotowany był ciepły, biesiadny poczęstunek, z którego wszyscy chętnie korzystali. Mimo strugi deszczu i ciemnych chmur na niebie bawiliśmy się przy muzyce do białego rana.

Przedsięwzięcia zorganizowano w ramach współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Zachodniopomorskiego.