| aktualności | inwestycje | gospodarka odpadami | archiwum | kontakt | mapa stronyMapaGminy maly

herb
header

DOŻYNKI GMINNE 2017 Drukuj Email
środa, 06 września 2017 08:52

 

DSCN03611

Matka natura kolejny raz przychylnie spojrzała na naszą Gminę. Była tego dnia łaskawa i obdarowała uczestników Dożynek piękną pogodą. 2 września 2017r. w Sołectwie Rogalino rozpoczęliśmy Dożynkowe świętowanie. Uroczystości rozpoczęliśmy Mszą Świętą.

Razem z ks. Romanem Tarniowym, proboszczem parafii p.w św. Michała Archanioła w Świdwinie, Mszę Świętą koncelebrowali: ks. Hubert Smołkowicz, proboszcz z parafii p.w. św. Piotra i Pawła w Lekowie i ks. Emil Wojtal proboszcz parafii p.w. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Rusinowie. Oprawę muzyczną przygotował Chór „Kantata” ze Smardzka.

Podczas Mszy dary ołtarza złożyli: sołtys Sołectwa Rogalino Pan Władysław Lachiewicz, Starostowie dożynek Pani Justyna Jagodzińska i Pan Krzysztof Bożek, Członkowie z Zespołu „Dąbrowiacy” Pani Janina Niedźwiedzka i Pani Anna Wietrak oraz dzieci z Zespołu „Dąbrowiacy” Milena Bies i Aleksandra Kopaczewska.

Przed ołtarzem sołectwa ustawiły szpaler pięknych, kolorowych wieńców dożynkowych i koszy obfitości.

Po Mszy Świętej Wójt Gminy Świdwin Kazimierz Lechocki przywitał zaproszonych gości: Panią Senator Annę Sztark, Panią Przewodniczącą Rady Powiatu Świdwińskiego Danutę Malitowską, Panią Przewodniczącą Rady Gminy Świdwin Annę Olejniczak, Zastępcę Przewodniczącej Rady Gminy Świdwin Panią Dorotę Rakowską, Radnych Powiatu Świdwińskiego Pana Ryszarda Miedzika i Pana Jana Bronowickiego, Nadleśniczego Rafała Grzegorczyka, sołtysów, rolników, mieszkańców gminy i innych przybyłych gości.

Następnie tegoroczni Starostowie Pani Justyna Jagodzińska i Pan Krzysztof Bożek przekazali chleb na ręce Wójta i razem podzielili się nim ze wszystkimi obecnymi na Dożynkach gośćmi.

Mimo chwilowego załamania pogody i strug deszcz , rozpoczęliśmy Korowód, który poprowadził Zespół ludowy „Dąbrowiacy” z Rusinowa.

Po Korowodzie zaproszone zespoły rozpoczęły występy. Jako pierwszy wystąpił Zespół Ludowy „Dąbrowiacy” z Rusinowa” , następnie Zespół Dziecięcy „Jagody” z Bierzwnicy”, gościnnie w tańcu towarzyskim zatańczył Konrad Jagodziński, mieszkaniec Rogalina z partnerką Mileną Melnik. Potem Chór „Kantata” ze Smardzka, artyści ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Klępczewie. Występy zakończył Zespół „Barwinok” z Rusinowa.

Dożynki w Gminie Świdwin to również zmagania sołectw w turnieju „O Szablę Wójta Gminy Świdwin”. Jak co roku ocenie komisji podlegały stoiska, które w tym roku wyjątkowo były suto zastawione wiejskim jadłem, bogate nie tylko w piękne ozdoby. Na każdym był , zgodnie z zasadami konkursu, własnoręcznie wypiekany chleb, smalec z dodatkami i ogórek ze spiżarni gospodyń. W tej konkurencji nie było wygranych i przegranych. Wszystkie stoiska otrzymały maksymalną ilość punktów(12). Potem rozpoczęły się konkurencje sportowe, „wypłata sołtysa”, „obiad sołtysa” i podnoszenie ciężarów w martwym ciągu. Ostatnia konkurencja cieszyła się największym powodzeniem wśród najsilniejszych mężczyzn z Gminy Świdwin. Rywalizacja była zacięta. Panowie podnosili wagę coraz większą, ale ostatecznie w tej konkurencji z wynikiem 210kg wygrało Sołectwo Rogalino. Tę konkurencję pilotował Mistrz Polski Wagi Ciężkiej Pan Józef Sokołowski, który na Dożynkach był honorowym gościem.

Wygrana 2500 tysiąca zł trafiła do Sołectwa Rogalino, bo to oni ponownie wygrali turniej „ O Szablę Wójta Gminy Świdwin”. Radość mieszkańców była ogromna. Drugie miejsce zdobyło Sołectwo Kluczkowo, trzecie ex aeɋuo: Sołectwa Berkanowo i Krosino. Gratulujemy!

Gmina Świdwin jest również bardzo gościnna. Podczas Dożynek częstowała gości pyszną grochówką i kiełbaską.

Po emocjach sportowych rozpoczęła się długa i wspaniała zabawa taneczna.

Wójt Gminy Świdwin Kazimierz Lechocki bardzo dziękuje wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie Dożynek Gminnych 2017. Szczególne podziękowania należą się Sołtysowi Sołectwa Rogalino Panu Władysławowi Lachiewiczowi i Pani Elżbiecie Kalce- opiekunce na Świetlicy Wiejskiej w Rogalinie oraz mieszkańcom Rogalina, Rogalinka i okolic.