| aktualności | inwestycje | gospodarka odpadami | archiwum | kontakt | mapa stronyMapaGminy maly

herb
header

NIECHRONIENI UCZESTNICY RUCHU DROGOWEGO Drukuj Email
piątek, 22 września 2017 10:10

straz gminnar03

Straż Gminna w Świdwinie wraz z Komendą Powiatową Policji w Świdwinie brała udział w akcji „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Jej celem było zachęcanie wszystkich uczestników ruchu drogowego do dbania o wspólne bezpieczeństwo na drogach, a mianowicie zwiększenie bezpieczeństwa pieszych poruszających się po zapadnięciu zmierzchu.

            Funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Świdwinie wraz z Komendantem Straży Gminnej w Świdwinie rozdawali dzieciom i dorosłym odblaski jednocześnie uświadamiając jak ważne jest noszenie elementów odblaskowych. Odblask nie zajmuje dużo miejsca, waży niewiele ale jego znaczenie jest ogromne. Niestety, odblask nie należy do modnych gadżetów, a zdarza się, że jest traktowany jako zbędny. Należy jednak zrozumieć, że jego obecność potrafi uratować życie.

Odblask, nie zajmuje dużo miejsca, waży niewiele, ale jego znaczenie jest ogromne.

            Niestety, odblask nie należy do modnych gadżetów, a zdarza się, że jest traktowany jako zbędny. Należy jednak zrozumieć, że jego obecność potrafi uratować życie. Pieszy po zapadnięciu zmierzchu jest widoczny przez kierowcę z odległości od 20 do 50 metrów, a wystarczy, że posiada element odblaskowy- wtedy odległość ta wynosi od 150 do 300 metrów czyli o około 5 razy wcześniej! To może uratować pieszemu życie!          

Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego nader często ulegają złudzeniu, że skoro widzą nadjeżdżający pojazd, to i kierujący ich widzi. To błąd, którego konsekwencje mogą być tragiczne.

            Dlatego pamiętajmy - widzieć nie znaczy być widocznym! Wszystko to przemawia za powszechnym używaniem elementów odblaskowych na wierzchniej odzieży niezależnie od wieku. Prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone na przedniej i tylnej części ubrania, w sposób pozwalający na dostrzeżenie ich w światłach kierujących nadjeżdżających z obu kierunków. Z elementów odblaskowych powinno korzystać każde dziecko poruszające się po drodze, niezależnie od tego, którą częścią drogi się porusza – chodnikiem, poboczem, czy jezdnią.