| aktualności | inwestycje | gospodarka odpadami | archiwum | kontakt | mapa stronyMapaGminy maly

herb
header

31 maja 2018 Światowy Dzień Bez Tytoniu Drukuj Email
wtorek, 22 maja 2018 12:14

wntd-2018-poster-en

O szkodliwości palenia papierosów powiedziano już wszystko i wiele razy, ale powtarzać wciąż trzeba. Służyć temu ma Światowy Dzień Bez Tytoniu obchodzony 31 maja. Zainicjowana przez Światową Organizację Zdrowia akcja ma uświadamiać i ostrzegać przed zgubnymi skutkami palenia tytoniu. Tematem przewodnim Światowego Dnia Bez Tytoniu w 2018 roku jest „Tytoń i choroby serca”.

W trosce o swoje serce pamiętaj, że nie ma „bezpiecznej” ilości wypalanych papierosów. Już wypalanie kilku sztuk dziennie powoduje wzrost ryzyka zachorowania na choroby układu krążenia! A odstawienie papierosów zawsze jest korzystne dla Twojego zdrowia. Dlatego rzucenie palenia jest najważniejszym zaleceniem zdrowotnym!

Palenie tytoniu a choroby układu krążenia:

Liczne badania naukowe potwierdzają, że palenie tytoniu jest jednym z najważniejszych czynników ryzyka chorób układu krążenia (m.in. chorób naczyń wieńcowych, naczyń obwodowych, naczyń mózgowych i tętniaka aorty). Dym tytoniowy zawiera w swoim składzie wiele substancji o szkodliwym działaniu na układ krążenia (np. nikotyna, tlenek węgla, dwusiarczan węgla, tlenki azotu, cyjanowodór). Nikotyna powoduje przyśpieszenie czynności serca, wzrost ciśnienia tętniczego i skurcz naczyń obwodowych, a tlenek węgla i inne toksyny zawarte w dymie tytoniowym przyśpieszają postęp miażdżycy i na wiele sposobów wpływają na stan układu krążenia (np. mogą wywoływać niedotlenienie narządów i tkanek). Palenie tytoniu znacznie zwiększa ryzyko rozwoju choroby niedokrwiennej serca i nagłej śmierci sercowej. Szacuje się, że ryzyko zawału serca u palacza jest co najmniej dwukrotnie większe niż u osoby niepalącej tej samej płci i wieku. Po roku od zaprzestania palenia ryzyko to zmniejsza się niemal o połowę.

Palacze są także obarczeni znacznie większym ryzykiem wystąpienia tętniaka aorty brzusznej i miażdżycy tętnic obwodowych. Palenie jest również przyczyną niedokrwiennych i krwotocznych udarów mózgu oraz powoduje wzrost ryzyka wystąpienia demencji (otępienia naczyniopochodnego). Obliczono, że ryzyko udaru mózgu u palaczy zrównuje się z ryzykiem u osób niepalących po upływie 5–15 lat od zaprzestania palenia.

Więcej informacji na stronie Centrum Onkologii - Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie Zakład Epidemiologii i Prewencji Nowotworów http://jakrzucicpalenie.pl/ .

Nie czekaj i zaplanuj rzucenie palenia już dzisiaj! Świętuj Światowy Dzień bez Tytoniu! Telefoniczna Poradnia Pomocy Palącym 0 801 108 108 .

Źródło:http://jakrzucicpalenie.pl/2018/05/15/swiatowy-dnia-bez-tytoniu-2018-tyton-i-choroby-serca/