| aktualności | inwestycje | gospodarka odpadami | archiwum | kontakt | mapa stronyMapaGminy maly

herb
header

II Piknik Rodzinny Drukuj Email
czwartek, 05 lipca 2018 14:17

 DSC 8797

Ponad 600 dzieci ze wszystkich placówek koszalińskiego oddziału Towarzystwa Przyjaciół Dzieci (TPD) – przedszkoli i ognisk – wzięło udział w II Pikniku Rodzinnym, który 26 czerwca 2018 roku odbył się na terenie przyległym do Szkoły Podstawowej w Lekowie w gminie Świdwin. Atrakcji dla najmłodszych było tak wiele, że nie tylko nie sposób było nudzić się, ale nawet skorzystać ze wszystkich propozycji organizatorów.

II Piknik Rodzinny TPD dla dzieci w Lekowie

Piknik rozpoczął się o poranku, zakończył przed obiadem. Na najmłodszych czekało mnóstwo atrakcji, począwszy od występów muzycznych i teatralnych, konkursów z nagrodami i poczęstunków zdrową żywnością – w ramach realizacji ogólnopolskiego programu Kulczyk Foundation „Żółty talerz” – poprzez dmuchane zabawki, zjeżdżalnie i zamki, ściankę wspinaczkową, aż po pokaz sprzętu policji i straży pożarnej. Było więc smacznie, zdrowo, bezpiecznie i rodzinnie, ponieważ w imprezie wzięło udział wielu rodziców podopiecznych TPD.

Piknikiem inaugurujemy lokalne obchody stulecia Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Polsce – mówi Henryk Zabrocki, prezes koszalińskiego oddziału organizacji. – Świętowanie rocznicy powinno odbywać się w towarzystwie dzieci, ponieważ dzieci są dla nas najważniejsze. Od początku działalności, podstawową misją TPD jest opieka nad dzieckiem i rodziną. Minęło dziesięć dekad, a pod tym względem nic się nie zmieniło.

Celem imprezy, podobnie jak w roku ubiegłym, była integracja rodzin, placówek i osób działających na rzecz dzieci oraz promocja zdrowego odżywiania – wyjaśnia Bartosz Zabrocki, dyrektor pionu przedszkoli w koszalińskim oddziale TPD. – Tego rodzaju imprezy wiążą się z ogromnym wysiłkiem organizacyjnym. Dziękujemy wszystkim, dzięki którym to przedsięwzięcie mogło się odbyć.

Organizacja piknik to dobry przykład udanej współpracy samorządu z organizacją pozarządową, w tym przypadku – TPD z Gminą Świdwin i Gminą Sławoborze. Imprezę finansową wsparli: Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego i wspomniana Kulczyk Foundation.

Zanim jednak na dobre ruszyła zabawa, II Piknik Rodzinny w Lekowie otworzyła uroczystość wręczenia medalu im. dra Henryka Jordana posłowi ziemi koszalińskiej Stefanowi Romeckiemu. W uzasadnieniu do odznaczenia czytamy: „Stefan Romecki, Kawaler Orderu Uśmiechu, jest od lat osiemdziesiątych aktywnym działaczem społecznym zaangażowanym w pomoc ubogim i bezdomnym. Działalnością swoją wspiera dzieci i rodziny wielodzietne. W 2018 roku zaprosił podopiecznych ognisk [TPD w Koszalinie] do Sejmu, finansując im dojazd do Warszawy. Inicjuje akcje charytatywne na rzecz potrzebujących. Aktywne wspiera inicjatywy w regionie na rzecz dzieci oraz ich opiekunów”.

Stefan Romecki nie krył wzruszenia: – Dla mnie, w pierwszej kolejności społecznika, a dopiero w drugiej polityka, nagroda przyznana za działalność na rzecz dzieci jest największym wyróżnieniem i jednocześnie najważniejszą rekompensatą za ogromną pracę, jaką wkładam w pomaganie innym.

Odznaczenie wręczył posłowi Henryk Zabrocki, ale Stefan Romecki nie był jedyną osobą wyróżnioną tego dnia przez koszaliński Zarząd Oddziału. Odznaką „Przyjaciela Dziecka” uhonorowane zostały: sołtys Zieleniewa Mirosława Folta; pomoc nauczyciela w Przedszkolu w Lekowie Agnieszka Kopaczewska; wychowawca i pedagog Środowiskowego Ogniska Wychowawczego (ŚOW) „Przystań” w Koszalinie Jadwiga Plichta; nauczyciel w Przedszkolu w Lekowie Beata Robak; pomoc nauczyciela w ŚOW „Przystań” w Koszalinie Elżbieta Tamborska; wychowawca i pedagog ŚOW „Północ” w Koszalinie Danuta Zabrowarna oraz panowie: sołtys Kluczkowa Adam Kępa i Daniel „Zmitek” Zmitkiewicz, konferansjer, aktor, człowiek wielu profesji i talentów od ubiegłego roku współpracujący z TPD.

„Odznaczone osoby całym sercem zaangażowane są w sprawy swoich podopiecznych, chętnie służą swoją wiedzą i doświadczeniem, są wspaniałymi przyjaciółmi swoich podopiecznych, ich rodziców i opiekunów” – odczytała ze sceny uzasadnienie do odznaczeń Wanda Kielar, sekretarz Zarządu Oddziału.      

Program pikniku był niezwykle bogaty. Znalazły się w nim między innymi sceniczne występy: taneczne, dzieci z przedszkoli powiatu świdwińskiego, podopiecznych TPD z Kołobrzegu i Świdwina wraz ze szkołą Funny English, dzieci z ŚOW „Iskierka” w Boninie i ŚOW „Mrowisko” w Brzeżnie oraz ogniska „Zacisze” w Koszalinie, gdzie zajęcia muzyczno-wokalne prowadzi kompozytor Maciej Osada-Sobczyński. Podopieczna Macieja jest między innymi utalentowana Michalina, która również wystąpiła w Lekowie, a na koncie ma już II miejsce na Festiwalu Piosenki Ludowej (w kategorii soliści) w Dobrzycy.

W kolejnych częściach imprezy wystąpiły dzieci z przeszkoli koszalińskich, ŚOW „Grono” w Koszalinie (wiersz, taniec i piosenka), punktu przedszkolnego „Bajkowa kraina” w Oparznie (układ taneczny) oraz ogniska „Nasza remiza” w Tucznie (piosenka). Na stanowiskach wokół boiska szkolnego można było posilić się zdrową żywnością, produktami z grilla, udekorować buzię wymyślnym malunkiem, kupić zabawki i pamiątki.

Poza – niezwykle efektownymi – animacjami dla dzieci, wśród których jak zawsze prym wiedli, wyposażeni w niesamowitą energię, Klauni Kulki, atrakcją pikniku był występ Młodzieżowego Teatr Trzynastka, prowadzonego przez aktora i reżysera Mirosława Glinieckiego z teatru „Stop”.

Grupa pracuje systematycznie od ponad roku. Reprezentuje koszalińskie ognisko TPD „Zacisze” na Rokosowie. O występie w Lekowie tak mówili opiekunowie formacji: „Dziewięcioosobowy zespół młodych aktorów zaliczył kolejne doświadczenie artystyczne związane z prezentacją spektaklu w plenerze. Przestrzeń otwarta oferuje zupełnie inne warunki do gry. Zdecydowanie różnią się one od tych, jakie aktorzy mają na scenie w sali. Mimo to zespół podołał zadaniu, o czym świadczyła duża liczba widzów zgromadzonych pod sceną. Było to imponujące również dlatego, że innych – odbywających się równolegle –atrakcji w Lekowie nie brakowało”.