| aktualności | inwestycje | gospodarka odpadami | archiwum | kontakt | mapa stronyMapaGminy maly

herb
header

„Polsko-Niemieckie spotkanie na miedzy – Święto Chleba 2018” oraz Dożynki Gminne 2018 Drukuj Email
czwartek, 13 września 2018 09:34

 1

1a

W piątek, 7 września br. w świetlicy wiejskiej w Rusinowie rozpoczęło się „Polsko-Niemieckie spotkanie na miedzy – Święto Chleba 2018”. Uroczystość otworzył Wójt Gminy Świdwin Pan Kazimierz Lechocki, który przywitał delegację z partnerskiej Gminy Sanitz z Niemiec, radnych Rady Gminy Świdwin, Sołtysów i Rady Sołeckie oraz mieszkańców.

Następnie Pani Marianna Balcerek zaprosiła wszystkich na koncert Zespołu Ludowego „Dąbrowiacy”, Kapeli „Swaty” oraz Zespołu Ludowego „Barwinok”. Koncert rozpoczął się niemiecką piosenką pt. „Grün,grün”, do śpiewania której z ochotą przyłączyli się niemieccy goście.

Po występach wszyscy zasiedli do degustacji produktów lokalnych, które zapewniła gmina Świdwin. Goście skosztowali m.in. pierogów, bigosu, zupy gulaszowej i pstrąga wędzonego.

Po posiłku ponownie zaczęły się śpiewy i tańce, które trwały do późnego wieczora.

 

***

 

W sobotę, 8 września br. w miejscowości Rogalino, mszą polową celebrowaną przez ks. Romana Tarniowego przy akompaniamencie chóru „Kantata” ze Smardzka rozpoczął się drugi dzień „Polsko-Niemieckiego spotkania na miedzy – Święto Chleba 2018” oraz Dożynki Gminne 2018. Podczas mszy zostały poświęcone wieńce dożynkowe, przygotowane przez sołectwa oraz chleb dożynkowy - symbol szczęścia i pomyślności, wspólnoty, a zarazem szacunku dla natury.

Po mszy Wójt Gminy Świdwin Pan Kazimierz Lechocki otworzył ceremonię dożynkową witając zaproszonych gości i mieszkańców gminy. Wśród gości byli Pan Zdzisław Pawelec – Wicestarosta Świdwiński, Pani Anna Olejniczak – Przewodnicząca Rady Gminy Świdwin, Pani Dorota Rakowska – Wiceprzewodnicząca Rady Gminy Świdwin, Pani Joanna Anglisz-Myszka – Zastępca Wójta, Pan Ryszard Miedzik, Pan Jan Bronowicki i Pan Mieczysław Patyk – Radni Rady Powiatu Świdwińskiego, Pan Jerzy Anielski – Wójt Gminy Brzeżno, Pan Tomasz Waszczyk – Kierownik Biura Powiatowego ARiMR w Świdwinie, Pan Stanisław Tyszkiewicz – Kierownik Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Świdwinie oraz delegacja z partnerskiej Gminy Sanitz.

Następnie Wójt podziękował rolnikom za tegoroczne żniwa, które pomimo przeciwności spowodowanych długotrwałą suszą udało się przeprowadzić. Przekazał słowa uznania i szacunku dla ciężkiej pracy rolników, ich miłości do ziemi oraz wierności tradycji.

Starostowie dożynek Pani Małgorzata Kalka i Pan Aleksander Piątek przekazali na ręce Wójta - gospodarza dożynek bochen chleba, którym zostali obdzieleni goście i mieszkańcy gminy Świdwin.

Niedługo potem ruszył barwny korowód dożynkowy, który przy dźwiękach Zespołu Ludowego „Dąbrowiacy” z Rusinowa przemaszerował wokół boiska pod scenę główną, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości.

Na scenie wystąpili: Zespół Ludowy „Dąbrowiacy” z Rusinowa, Zespół Ludowy „Barwinok” z Rusinowa, Zespół wokalno-taneczny „Jagody” z Bierzwnicy oraz chór „Kantata” ze Smardzka.

Po uroczystościach dożynkowych rozpoczął się Turniej Sołectw o Szablę Wójta Gminy Świdwin.

Zgodnie z tradycją, organizatorem Turnieju o Szablę Wójta jest zwycięzca poprzedniej edycji. W ubiegłym roku wygrało sołectwo Rogalino i w tegorocznej edycji Turnieju było gospodarzem. W potyczkach sołeckich wzięło udział 14 drużyn, które rywalizowały w 6 konkurencjach. Oceniano m.in. estetykę stoisk, wieńce lub kosze obfitości a także konkurencje sprawnościowe, takie jak: „latająca dynia”- rzuty piłką lekarską, „zbiory sołtysa”, „miazga ziemniaczana” oraz „slalom rolnika” – konkurencję, w której zawodnicy musieli w jak najkrótszym czasie przebyć trasę przenosząc słomę i koszyki z warzywami.

Po przeprowadzeniu konkurencji i zliczeniu punktów wyłoniono zwycięzców Turnieju.

Ostatecznie I miejsce zajęło sołectwo Rogalino zdobywając drugi raz z rzędu Szablę Wójta oraz nagrodę w wysokości 2.500 zł, II miejsce i 1.500 zł wywalczyło sołectwo Cieszyno, a III miejsce i 1.000 zł przypadło w udziale sołectwu Stary Przybysław.

Najlepsze drużyny odebrały należne gratulacje i nagrody pieniężne z rąk Wójta Kazimierza Lechockiego, natomiast nagrodę za najładniejszy wieniec dożynkowy otrzymało sołectwo Cieszyno. Upominek ufundowała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, a wręczył ją Kierownik Biura Powiatowego w Świdwinie Pan Tomasz Waszczyk. Zwycięski wieniec dożynkowy będzie reprezentował gminę Świdwin podczas III Powiatowego Jarmarku Tradycyjnie Zdrowej Żywności i Rękodzieła Ludowego w Sławoborzu już 15 września br.

Podczas tegorocznego Święta Plonów na przybyłych gości czekało wiele atrakcji. Najmłodsi mogli bawić się na tzw. dmuchańcach i trampolinach oraz malować twarze, a starsi mogli degustować przysmaki przygotowane przez poszczególne sołectwa oraz biesiadować przy smacznym jedzeniu.

Dziękujemy sołtysom, paniom świetlicowym i mieszkańcom za duże zaangażowanie i kreatywność jaką wykazali się podczas przygotowywania swojego stoiska do dożynek, a pracownikom Urzędu Gminy Świdwin, pracownikom GOPS w Świdwinie, pracownikom ŚDS w Klępczewie i członkom Ochotniczej Straży Pożarnej za okazaną pomoc.

Wszystkim uczestniczącym w imprezie dziękujemy za fantastyczną i bezpieczną zabawę.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

 

Tekst: Izabela Zawojska

Zdjęcia: Tomasz Łomakin, Lucyna Kierzek