| aktualności | inwestycje | gospodarka odpadami | archiwum | kontakt | mapa stronyMapaGminy maly

herb
header

Ekologiczne rękodzieło Drukuj Email
czwartek, 20 grudnia 2018 08:40

IMG 0001

"Z inicjatywy grupy nieformalnej oraz przy wsparciu z Lokalnej Grupy Działania Powiatu Świdwińskiego w dniach 13-14-15 grudnia b.r. odbyły się w Rusinowie warsztaty pod nazwą „Ekologiczne rękodzieło”. Przez trzy popołudnia mieszkańcy pod okiem florystki uczyli się tworzyć dekoracje bożonarodzeniowe w oparciu o materiały naturalne, możliwe do pozyskania w lokalnym otoczeniu oraz tzw. recykling, czyli przetwarzanie niepotrzebnych materiałów i nadanie im „drugiego życia”. Powstały świąteczne stroiki na stół ze świecą, wieńce na drzwi oraz choineczki. Uczestnicy z wielkim zaangażowaniem tworzyli ozdoby, które posłużą do dekoracji domów lub jako upominek dla bliskich osób. Część prac zostanie też przekazana do dekoracji kościoła przed Świętami. Na warsztatach uczestnicy poznali techniki rękodzielnicze, które będą mogli stosować także przy innych okazjach, jak również otrzymali dawkę wiedzy z zakresu podstawowej ochrony przyrody z uwzględnieniem racjonalnego korzystania z zasobów środowiska naturalnego.

Uczestnicy mocno zainteresowali się wykonywaniem tego typu dekoracji samodzielnie, widać było sporą satysfakcję z wykonanych własnoręcznie prac w dodatku z materiałów ekologicznych, zamiast kupowania gotowych produktów. Pobudzona została świadomość ekologiczna uczestników warsztatów oraz wrażliwość na potrzeby ochrony środowiska naturalnego. Spotkanie było dobrą okazją do integracji społeczności oraz wspólnego spędzenia czasu w miłej atmosferze i chwilowego oderwania się od codziennych spraw i trosk. 
Przedsięwzięcie współfinansowane jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Poddziałania 19.4 Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji PROW 2014-2020. Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Aleksandra Kruszewska"