| aktualności | inwestycje | gospodarka odpadami | archiwum | kontakt | mapa stronyMapaGminy maly

herb
header

Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego Drukuj Email
poniedziałek, 17 czerwca 2019 10:28

aktual

W związku z weekendową sytuacją pogodową, apelujemy do Mieszkańców Powiatu Świdwińskiego o zwracanie uwagi na ostrzeżenia meteorologiczne wydawane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Śledzić je można na bieżąco na stronie Pogodynka.pl. Ostrzeżenia meteorologiczne zamieszczane są również na stronie Wydziału Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego oraz na stronach internetowych urzędów gmin.

Przypominamy o możliwości korzystania z bezpłatnej aplikacji Regionalny System Ostrzegania (RSO). Jeżeli chcesz mieć na swoim telefonie aktualne informacje o różnego rodzaju zagrożeniach, ściągnij aplikację RSO. Jest to prosty w obsłudze i intuicyjny program, którego celem jest informowanie społeczeństwa o zagrożeniach m.in. meteorologicznych, hydrologicznych czy zdarzeniach drogowych w regionie. Aplikację RSO można pobrać bezpłatnie ze strony/sklepu, które są dedykowane odpowiedniemu systemowi operacyjnemu: https://play.google.com/store/apps/details?id=mswia.rso&hl=pl">Android, iOS, Windows. Za pomocą aplikacji dostarczane są informacje i poradniki przydatne w czasie zagrożeń jak i w czasie podróży.

Aktualne przerwy w dostawie energii elektrycznej śledzić można na stronie Energa-Operator. Aktualny radar opadów deszczu śledzić można na stronie RadarEU, a mapę wyładowań atmosferycznych w czasie rzeczywistym na stronie Lightningmaps.

Od 2018 roku w przypadku wydania ostrzeżeń meteorologicznych 2. i 3. stopnia, operatorzy telefonii komórkowej rozsyłają SMS-y z ostrzeżeniem do wszystkich aktywnych użytkowników (Alert RCB).

Zwracajmy uwagę na bezpieczeństwo swoje oraz ludzi z najbliższego otoczenia. Ignorowanie ostrzeżeń i niestosowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa grozi utratą zdrowia, życia oraz mienia. W wyniku zmieniającego się klimatu, częstotliwość występowania ekstremalnych warunków pogodowych zwiększa się. Dbałość o bezpieczeństwo własne i innych powinno stać się codziennym nawykiem.