| aktualności | inwestycje | gospodarka odpadami | archiwum | kontakt | mapa stronyMapaGminy maly

herb
header

GOTOWANIE NA LUDOWE W RUSINOWIE Drukuj Email
poniedziałek, 08 lipca 2019 11:21

 

Logo europejski fundusz rolny

Rusinowskie Lato z Folklorem – 25-lecie Zespołu Ludowego „Dąbrowiacy”

 W sobotą 6 lipca br. w Rusinowie po raz pierwszy odbyło się Gotowanie na ludowo. W tym samym dniu po raz dziesiąty odbyło się spotkanie zespołów ludowych podczas Rusinowskiego Lata z Folklorem. Na uroczystości licznie przybyli mieszkańcy Rusinowa, okolicznych miejscowości, zaproszeni goście oraz przedstawiciele władz Gminy Świdwin. Imprezę rozpoczęto o 14.30 Mszą Świętą, podczas której Ks. Proboszcz Emil Wojtal wygłosił piękne kazanie. Po mszy drogą do świetlicy wiejskiej w Rusinowie przeszedł barwny korowód prowadzony przez rozśpiewane zespołu ludowe.

 

Po mszy świętej zainaugurowano pierwszy konkurs kulinarny dla drużyn reprezentujących poszczególne sołectwa Gminy Świdwin. W konkursie, który potrwał do godz. 18.00 wzięło udział 14 zespołów, które reprezentowały sołectwa: Kluczkowo, Oparzno, Smardzko, Berkanowo, Lekowo, Rusinowo, Krosino, Cieszyno, Sława, Rogalino, Bierzwnica, Cieszeniewo i Stary Przybysław. Dodatkowo zespół wystawił Urząd Gminy w Świdwinie. Zespoły miały przygotować 2 potrawy – jedną mięsną, a drugą bezmięsną z produktów dostarczonych przez organizatora. Po 2 godzinach gotowania, a następnie degustacji potraw ogłoszono wyniki konkursu. 3. miejsce zajęło Koło Gospodyń Wiejskich w Ząbrowie w składzie: Elżbieta Łęcka, Danuta Kricka i Kazimiera Wdowiak. 2. miejsce zajął zespół „Dziewczyny z Klępczewa” w składzie Bożena Wieczorek, Agnieszka Pawlonka i Wanda Kurowska. 1. miejsce zajęło „Lekowskie Trio” w składzie Ewa Wojtów, Janina Nowak i Barbara Krysiak. Wszyscy uczestnicy konkursu dostały pamiątkowe dyplomy oraz nagrodę – upominek, a 3 najlepsze nagrody zakupione w ramach grantu. Wszystkie przygotowane posiłki przygotowane przez uczestników były oceniane przez profesjonalne jury, któremu przewodniczyła reprezentantka Lokalnej Grupy Działania, pani Aneta Ogińska.

 

W międzyczasie na świetlicy wiejskiej w Rusinowie odbywały się uroczystości Rusinowskiego Lata z Folklorem połączone z obchodami 25-lecia istnienia Zespołu Ludowego „Dąbrowiacy”. Licznie przybyłych gości powitał reprezentujący Wójta Gminy Świdwin, Pan Sebastian Basiejko – kierownik Referatu Oświaty, Kultury, Sportu i Zdrowia. Wśród przybyłych gości była Pani Senator Grażyna Anna Sztark, Pan Zdzisław Pawelec – wicestarostwa świdwiński, Pan Jerzy Anielski – Przewodniczący Rady Powiatu Świdwińskiego oraz Pan Stanisław Wziątek – członek Zarządu Województwa. Pani konferansjer odczytała list Wójta Gminy Świdwin Kazimierza Lechockiego do Pani Senator, dziękując jej za dotychczasową współpracę i jednocześnie zapraszając ją na uroczystości obchodów dożynek gminnych. Na scenie w świetlicy następnie zaprezentowały się zespoły ludowe: „Barwinok” i „Dąbrowiacy” z Rusinowa, „Leszczyna” z Pęczerzyna, „Podlotki” w Gościna, „Bujne Ziele” ze Szczecina oraz „Swaty” z Będzina. Każdy zespół zaprezentował się w przygotowanych przez siebie utworach. Wszystkie zespoły zostały nagrodzone za swoje występy gromkimi brawami. Po prezentacjach artyści otrzymali okolicznościowe rzeźby i dyplomy. Następnie wręczono prezenty dla „Dąbrowiaków” obchodzących jubileusz 25-lecia istnienia. Nie zabrakło przy tym życzeń, wzruszeń i wspólnego odśpiewania „Stu lat” dla jubilatów.

 

W tym dniu w Gminie Świdwin obchodzono również Gminny Dzień Działacza Kultury. W związku z tym Pani Sekretarz Gminy Halina Czajkowska, Pani Przewodnicząca Rady Gminy Świdwin Anna Olejniczak oraz Pan Sebastian Basiejko w imieniu Wójta Gminy wręczyli pracownikom świetlic, koordynatorom gminnych zespołów i pracownikom Gminy odpowiedzialnym za przygotowanie każdej gminnej imprezy okolicznościowe podziękowania.

 

Wszystkim serdecznie dziękujemy za przybycie i zapraszamy za rok.

 

Tak udana impreza nie byłaby możliwa bez zaangażowania się pracowników gminnych, lokalnej społeczności, pani Marianny Balcerek – kierowniczki zespołu „Dąbrowiacy” oraz strażaków OSP Rusinowo z Panem Mieczysławem Kozickim na czele.

Projekt finansowany był ze środków Unii Europejskiej w ramach Poddziałania 19.2 Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność PROW 2014-2020. Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.