| aktualności | inwestycje | gospodarka odpadami | archiwum | kontakt | mapa stronyMapaGminy maly

herb
header

Spotkanie Kół Gospodyń Wiejskich w Lekowie Drukuj Email
środa, 02 października 2019 08:47

IMG 0321

Na hali sportowej w Lekowie 28 września 2019 r. Ministerstwo Środowiska zorganizowało spotkanie ekspertów Ministerstwa Środowiska oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z Kołami Gospodyń Wiejskich z terenu województwa zachodniopomorskiego. Spotkanie otworzył Wójt Gminy Świdwin Pan Kazimierz Lechocki, który powitał wszystkich zaproszonych gości i podziękował im za przybycie. Do Lekowa na sobotnie spotkanie przyjechali m.in. Sekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska Pani Małgorzata Golińska, Wójt Gminy Rąbino Pani Aneta Krawiec, Wójt Gminy Sławoborze Pan Marcin Książek oraz były europoseł Czesław Hoc,Henryk Carewicz radny Sejmiku, Paweł Mirowski Prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, Emilia Niemyt Dyrektor Zachodniopomorskiego oddziału ARiMR, Małgorzata Domagała-Dobrzycka Dyrektor Zachodniopomorskiego Państwego Inspektoratu Sanitarnego w Szczecinie, Robert Stępień Kierownik Funduszu Ochrony Środowiska Odział Koszalin, Halina Głowacka Dyrektor Państwowej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Świdwinie.

Przedstawiciele Ministerstwa Środowiska w ramach projektu „Ministerstwo środowiska na rzecz polskiej wsi” zaprezentowało programy wsparcia skierowane do środowisk wiejskich wśród których można wymienić takie programy jak: finansowanie i usuwanie wyrobów zawierających azbest, „Czyste Powietrze”, regenerację środowiskową gleb poprzez ich wapnowanie oraz dofinansowanie mikroinstalacji fotowoltaicznych „Mój Prąd”. Stoiska Edukacyjne wystawiły Lasy Państwowe oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, Powiatowa Stacja Sanitarno Epidemiologiczna,Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Świdwinie. Spotkania z ekspertami trwały do południa.

Dla wszystkich gości, którzy przybyli czekało mnóstwo atrakcji. Uczestnicy spotkania mogli skorzystać z warsztatów artystycznych, florystycznych, porad aromaterapii czy też samodzielnie z pomocą instruktorów wykonać świece z węzy pszczelej. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się specjały kuchni „Dobre z Lasu” oraz pokaz kulinarny. Dużą atrakcję stanowił również konkurs kulinarny ,,Smaki Regionu’’ do którego stanęły koła gospodyń wiejskich z województwa zachodnipomorskiego. Swoich reprezentantów miały między innymi koła z Lubna, Mierzyna, Krzęcina, Borzysławia, Sławy i Zajączkowa. Dużym sukcesem w konkursie może się pochwalić Koło Gospodyń Wiejskich z Ząbrowa z Gminy Świdwin, które dzięki przygotowaniu pączków z ziemniaków zajęło wysokie III miejsce.

Spotkanie umilił występ Zespołu Ludowego „Dąbrowiacy” z Rusinowa.

Izba Administracji Skarbowej w Szczecinie Urząd Skarbowy w Białogardzie. Szkolenie w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego skierowane do Kół Gospodyń Wiejskich