| aktualności | inwestycje | gospodarka odpadami | archiwum | kontakt | mapa stronyMapaGminy maly

herb
header

Światowy Dzień Bez Tytoniu Drukuj Email
poniedziałek, 31 maja 2021 00:00

sdbt 

 

Co roku 31 maja obchodzony jest Światowy Dzień Bez Tytoniu. Został on zainicjowany przez WHO w 1987 roku ze względu na rosnącą liczbę osób uzależnionych i pacjentów ze schorzeniami wywoływanymi przez palenie papierosów.

Akcja ma na celu przyczynienie się do ochrony obecnych i przyszłych pokoleń, nie tylko przed niszczącymi skutkami palenia czynnego i biernego ale także przed konsekwencjami społecznymi, ekonomicznymi i środowiskowymi. Dzień ten ma zachęcić również do całodniowej abstynencji od wszystkich form konsumpcji tytoniu na świecie.

Tytoń powoduje każdego roku 8 milionów zgonów. Realizowane po wybuchu pandemii badania wskazują, że palenie jest czynnikiem ryzyka ciężkiego przebiegu choroby COVID-19. Wyliczono, że palacze byli 1,4 razy bardziej narażeni na ciężkie objawy COVID-19 i około 2,4 razy częściej byli przyjmowani na oddziały intensywnej terapii w porównaniu z osobami niepalącymi.

Korzyści z rzucenia palenia są niemal natychmiastowe. Już po 20 minutach rzucenia palenia tętno człowieka spada. W ciągu 12 godzin poziom tlenku węgla we krwi spada do normy. W ciągu 2-12 tygodni poprawia się krążenie i poprawia się czynność płuc. W ciągu 1-9 miesięcy kaszel i duszność ustępują. W ciągu 5-15 lat ryzyko udaru zmniejsza się do poziomu osoby niepalącej. W ciągu 10 lat śmiertelność z powodu raka płuc jest o połowę niższa niż wśród palaczy. W ciągu 15 lat ryzyko choroby serca jest takie, jak u niepalących.

Zachęcamy palaczy do rzucania palenia papierosów. 31 maja - Światowy Dzień Bez Tytoniu będzie dobrą okazją do podjęcia pierwszych kroków w kierunku zdrowego stylu życia.

 sdbt2