| aktualności | inwestycje | gospodarka odpadami | archiwum | kontakt | mapa stronyMapaGminy maly

herb
header

Odznaki Honorowe Gryfa Zachodniopomorskiego Drukuj Email
poniedziałek, 27 września 2021 08:05

Srebrne Odznaki Honorowe Gryfa Zachodniopomorskiego mieszkańcom Gminy Świdwin

IMG 7327

Podczas V Jarmarku Tradycyjnie Zdrowej Żywności i Rękodzieła Ludowego w Lekowie, z przyjemnością informujemy iż w uznaniu zasług dla rozwoju Pomorza Zachodniego Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego, nadał Srebrne Odznaki Honorowe Gryfa Zachodniopomorskiego mieszkańcom Gminy Świdwin, Pani Edycie Jaroszewskiej -Nowak oraz Panu Lechowi Lipce . W asyście Wójta Gminy Świdwin Pana Kazimierza Lechockiego, Starosty Powiatu Świdwińskiego Pana Mirosława Majki odznaczenia wręczył Członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego Pan Stanisław Wziątek.


Edyta Jaroszewska-Nowak, absolwentka Akademii Rolniczej w Szczecinie. Doradca rolno środowiskowy, członek Rady Powiatowej Zachodniopomorskiej Izby Rolniczej i wiceprzewodnicząca wojewódzkich struktur Solidarności RI. Wyróżniona odznaką ” Zasłużony dla rolnictwa”. Współzałożycielka Oddziału Zachodniopomorskiego Ekoland. Obecnie pełni funkcję przewodniczącej Zarządu Oddziału. Od 22 lat prowadzi ekologiczne gospodarstwo w województwie zachodniopomorskim. Aktywnie włącza się w działania na rzecz promocji rolnictwa ekologicznego i Polski Wolnej od GMO.W latach 2010-2016 członek rady rolnictwa ekologicznego przy ministrze rolnictwa i rozwoju wsi. Została wyróżniona odznaką ,,Zasłużony dla Rolnictwa'', aktywnie działa na rzecz promocji rolnictwa ekologicznego oraz w koalicji ,,Polska Wona od GMO''

Współorganizatorka spotkań seminariów, konferencji na temat rolnictwa, żywności ekologicznej i zagrożeń ze strony upraw roślin genetycznie zmodyfikowanej.

Wielokrotnie reprezentowała województwo na konferencjach i seminariach dotyczących rolnictwa oraz jako wystawca na targach żywności ekologicznej w kraju i za granicą. Walczy o powszechny dostęp do Polaków do do dobrej jakości żywności w ramach akcji ,,Bezpośrednio od Polskiego Rolnika''. Jej działalność społeczna obejmuje nie tylko sprawy rolnictwa ale również ochronę zdrowia, prawo do naturalnej terapii, rozwój społeczeństwa obywatelskiego i ochronę środowiska.

Lech Lipka -Sołtys Sołectwa Berkanowo , wykształcenie średnie rolnicze. Jest ojcem czworga dzieci. Całe życie spędził na gospodarstwie rolnym, obecnie jest na emeryturze. Funkcję sołtysa pełni nieprzerwanie od 1980 r. Od 40 lat jest gospodarzem i opiekunem wsi, który na co dzień jest najbliżej ludzkich spraw i ich problemów. Jest aktywnym działaczem społecznym. Organizuje imprezy okolicznościowe dla mieszkańców, pozyskuje zewnętrzne środki na rozwój sołectwa. Angażuje mieszkańców do uczestnictwa w gminnym turnieju sołectw. Przyczynił się do poprawy życia mieszkańców oraz wizerunku i estetyki wsi.

1980-Złota odznaka za zasługi dla województwa Koszalińskiego

1987-Brązowy Krzyż Zasługi

2012r- Honorowy tytuł ,,Zasłużony dla Gminy Świdwin''

2017r- Osobowość roku Powiatu Świdwińskiego

2018r- udział w konkursie Sołtys Roku woj :zachodniopomorskiego

2019r- Laureat Województwa zachodniopomorskiego ,,Sołtys Roku'' 2019r.

Jesteśmy z Was bardzo dumni.