| aktualności | inwestycje | gospodarka odpadami | archiwum | kontakt | mapa stronyMapaGminy maly

herb
header

III Rusinowskie Lato z Folklorem – spotkanie wielu kultur Drukuj Email
wtorek, 31 lipca 2012 01:00

prezentacje folklorystyczneW piątek, 20 lipca br. w Rusinowie odbył się przegląd zespołów ludowych pn. III Rusinowskie Lato z Folklorem. W prezentacjach folklorystycznych wzięły udział zespoły ludowe różnych kultur - polskiej, ukraińskiej, łemkowskiej, czeskiej, słowackiej. W wydarzeniu uczestniczyło wielu mieszkańców Rusinowa, gminy Świdwin i obszaru objętego Lokalną Strategią Rozwoju. Na rusinowskiej scenie w ludowych pieśniach i strojach prezentowały się zespoły kultury polskiej: „Jantarowy Kwiat" z Jamna, „Chabry" z Wałcza, „Swaty" z Koszalina oraz „Dąbrowiacy" z Rusinowa. Folklor ukraiński i łemkowski prezentowała „Czeremcha" z Wałcza oraz „Barwinok" z Rusinowa a czeski i słowacki - „Złoty Dukat" z Węgorzewa Koszalińskiego.


Podczas przeglądu wszyscy mogli spróbować tradycyjnych produktów lokalnych: rusinowskich pączków ziemniaczanych, rogalików babci Waci, chleba rusinowskiego, wytwarzanych przez mieszkańców Rusinowa. Przygotowano również poczęstunek dla uczestników wydarzenia.


Występy dostarczyły wielu wrażeń artystycznych. Zespoły nagradzano brawami. Na zakończenie prezentacji Wójt Gminy Świdwin Zdzisław Pawelec podziękował im za przybycie i występ oraz wręczył dyplomy i pamiątkowe statuetki.

 

lato z folklorem  prezentacje folklorystyczne


Wydarzenie kulturalne było współfinansowane ze środków Unii Europejskiej - działanie 413 Wdrażanie Lokalnych Strategii Rozwoju objęte Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 w zakresie małych projektów w ramach operacji pn. III Rusinowskie Lato z Folklorem spotkanie wielu kultur poprzez organizację imprezy kulturalnej: prezentacji zespołów ludowych.

 

prezentacje folklorystyczne  Wojt Pawelec wrecza dyplomy i statuetki

wreczenie statuetek i dyplomow


Organizatorami przeglądu byli Rada Sołectwa Rusinowa oraz Gmina Świdwin.

 

Emilia Wiszniewska

 

prow2