| aktualności | inwestycje | gospodarka odpadami | archiwum | kontakt | mapa stronyMapaGminy maly

herb
header

Razem w zjednoczonej Europie Drukuj Email
czwartek, 02 sierpnia 2012 01:00

fundacja-wsp-polsko-niemieckiejRazem w zjednoczonej Europie – forum wymiany doświadczeń w kontekście ośmiu lat partnerstwa gmin Świdwin i Sanitz – to projekt współfinansowany przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej.


W prelekcja burmistrza gminy Sanitzramach projektu Gminę Świdwin odwiedziła 42 osobowa grupa z partnerskiej Gminy Sanitz. Wśród uczestników byli zarówno przedstawiciele władz samorządu gminy Sanitz, przedsiębiorcy, przedstawiciele organizacji pozarządowych jak i mieszkańcy. Podczas wizyty w dniach od 20 do 22 lipca, goście spotkali się z samorządowcami, przedstawicielami stowarzyszeń i mieszkańcami Gminy Świdwin, z którymi wymienili się doświadczeniami. Gospodarze obu gmin przygotowali prelekcje multimedialne, które były kanwą do późniejszej dyskusji. W drugim dniu pobytu goście wraz z gospodarzami zostali podzieleni na trzy grupy tematyczne. prezentacja multimedialna w Zespole Szkół w LekowieJedna z nich zapoznała się z funkcjonowaniem oświaty. Grupa odwiedziła między innymi Zespół Szkół w Lekowie, gdzie po prezentacji multimedialnej, przy swojskim cieście, goście i gospodarze żywo dyskutowali o problemach oświatowych w obu gminach. Druga z grup tzw. „komunalna" odwiedziła Międzygminne Przedsiębiorstwo Gospodarki Odpadami Sp. z o.o. w Wardyniu Górnym, gdzie zapoznała się z zasadami funkcjonowania gospodarki odpadami na terenie gminy i powiatu świdwińskiego. Oprócz zwiedzania terenu zakładu goście przy kawie i słodkim poczęstunku wysłuchali prezentacji przedstawionej przez panią Prezes Jolantę Wojciul-Jabłońską nt. powstania i funkcjonowania zakładu. Trzecią z grup opiekowali się członkowie OSP Ząbrowo. Odwiedzili oni wraz ze swoimi podopiecznymi kilka miejscowości na terenie gminy Świdwin, w których funkcjonują jednostki OSP. Koledzy z Niemiec zapoznali się z zasadami funkcjonowania jednostek OSP, systemem powiadamiania ratunkowego oraz sprzętem jakim jednostki dysponują.


w MPGO Sp. z o.o. w Wardyniu GórnymPo południu wszyscy uczestnicy projektu wzięli udział w dyskusji, w której wygłaszane były przez uczestników uwagi i opinie na temat przedpołudniowych spotkań. Dyskusja i wymiana doświadczeń trwała nadal podczas wieczornej biesiady integracyjnej, a indywidualne rozmowy przeciągnęły się do późnych godzin wieczornych.


Trzeciego dnia pobytu, po podsumowaniu wizyty i wymianie drobnych upominków pomiędzy uczestnikami oraz z planami następnego spotkania, goście pełni nowych doświadczeń wyjechali z Gminy Świdwin.

 

Tekst: Bożena Kulikowska
Zdjęcia: Jarosław Sawicki, Marek Osial, Artur Poliński

 

wspólne zdjęcie uczestników projektu