| aktualności | inwestycje | gospodarka odpadami | archiwum | kontakt | mapa stronyMapaGminy maly

herb
header

Deutsch Wagen Tour i prace filmowe w Zespole Szkół w Lekowie Drukuj Email
piątek, 05 października 2012 12:18

Deutsch Wagen Tour27 września 2012 roku był dla uczniów Zespołu Szkół w Lekowie dniem pełnym wrażeń i niespodzianek!
W szkole od kilku dni trwały przygotowania do ogólnopolskiego projektu Deutsch Wagen Tour oraz do prac filmowych do programu „Kowalski i Schmidt".
Zespół Szkół w Lekowie dzięki przeprowadzeniu licznych polsko-niemieckich projektów oraz współpracy z wieloma instytucjami z terenu Polski i krajów niemieckojęzycznych, został wybrany na miejsce realizacji reportażu dotyczącego nauki języka niemieckiego wśród dzieci i młodzieży.
„Kowalski i Schmidt" to program o charakterze społeczno-kulturalnym, który jest realizowany w formie magazynu w ramach transgranicznej współpracy pomiędzy wrocławskim oddziałem Telewizji Polskiej S.A. i berlińskiej telewizji publicznej RBB. Niemiecka wersja „Kowalski trifft Schmidt" dzięki transmisji satelitarnej oglądana jest w całych Niemczech" (http://www.tvp.pl/wroclaw/spoleczne/kowalski-i-schmidt/o-programie).
Deutsch Wagen TourDla uczniów Zespołu Szkół w Lekowie było to kolejne spotkanie zarówno z Deutsch Wagen Tour, jak i z ekipą filmową.
W kwietniu 2011 roku Zespół Szkół w Lekowie jako pierwszy na terenie Gminy i Miasta Świdwin zakwalifikował się do ogólnopolskiego projektu Deutsch Wagen Tour i tym samym uczestniczył w nim. Także w 2011 roku uczniowie brali udział w nagraniach do programu „Kowalski i Schmidt". W czerwcu 2012 roku młodzież uczestniczyła w warsztatach filmowych prowadzonych przez operatora filmowego z Niemiec. Wówczas powstały zdjęcia do filmu „Z życia szkoły".
Brać uczniowska Zespołu Szkół w Lekowie z zapałem zmierzyła się także z wyzwaniami postawionymi 27 września 2012 roku.
Reprezentantki Instytutu Goethego – koordynator projektu Deutsch Wagen Tour Pani Magdalena Zaręba oraz lektor Pani Justyna Wichłacz zaszczyciły szkołę swoją obecnością. Deutsch Wagen Tour - projekt którego istotą jest promowanie języka niemieckiego oraz kraju naszych zachodnich sąsiadów, został entuzjastycznie przyjęty przez dzieci i młodzież. Trudno się dziwić! Lektor Justyna Wichłacz zaprezentowała szereg nowatorskich rozwiązań związanych z nauką języka Deutsch Wagen Tour 3niemieckiego, przeprowadziła ciekawe i bardzo dynamiczne zajęcia w formie gier, zabaw i konkursów. Uczniowie podczas projektu doświadczali języka niemieckiego wieloma zmysłami – rysowali, zgadywali, uczestniczyli w zabawach ruchowych. Wrażenie na młodzieży zrobiła wielobarwna chusta animacyjna oraz zabawa z balonami, na których uczniowie mieli narysować nazywane w języku niemieckim różne części ciała. Na uwagę zasługuje bogaty warsztat metodyczny lektor Justyny Wichłacz, reprezentującej Instytut Goethego oraz niezwykle ciekawe i atrakcyjne pomoce dydaktyczne (tj. plansze, puzzle, modele, mapki, karty obrazkowe itd.) dzięki którym zajęcia realizowane w ramach projektu Deutsch Wagen Tour stają się ekscytującą przygodą z językiem niemieckim!
Po zmaganiach z zadaniami projektu uczniowie zaprosili swoich gości na „wielokulturowe pizze" w barwach flag krajów niemieckojęzycznych. Pizze, będące flagami Niemiec, Austrii i Szwajcarii, zostały wykonane pod okiem nauczycielki Pani Małgorzaty Ziółkowskiej. Pomocne przy ich przyrządzaniu były uszyte przez Panią Beatę Kieruzel z Lekowa flagi krajów niemieckojęzycznych, których barwy wraz z ich „walorami smakowymi" z pewnością na długo pozostaną w pamięci uczniów.
prace filmowePrace nagraniowe trwały cały dzień. Większość scen była filmowana na żywo. Były jednak i takie, które trzeba było powtarzać – zupełnie jak na planie filmowym. Uczniowie mieli okazję spróbować swoich sił przed kamerą, udzielając wywiadów. Mateusz Kowal – uczeń klasy VI był protagonistą reportażu dotyczącego nauki języka niemieckiego wśród dzieci i młodzieży. Miał on doskonałą okazję wcielenia się w rolę aktora. Jak podkreśliła autorka felietonu Wioletta Weiss, Mateusz sprawdził się doskonale. Jest on osobą nieprzeciętną o wielu szczególnych (obok języka niemieckiego) zainteresowaniach tj. gady i płazy czy też taniec nowoczesny.
Uczniowie uczestniczący w projekcie Deutsch Wagen Tour oraz pracach nagraniowych do programu „Kowalski i Schmidt" otrzymali liczne upominki ufundowane przez Instytut Goethego. Tego dnia zostały także przekazane do ich użytku leksykony i książki w języku niemieckim – ufundowane przez Bibliotekę Główną w Berlinie oraz Gminę Partnerską Sanitz. Są one dostępne w Gminnej Bibliotece znajdującej się na terenie szkoły w Lekowie. Otwarcie niemieckojęzycznego „mini księgozbioru" jest elementem kolejnego projektu, będącego w trakcie realizacji.
Udział w projekcie Deutsch Wagen Tour oraz w pracach filmowych na długą pozostaną w pamięci uczniów. Z pewnością język niemiecki i chęć uczenia się go zakorzeni się głębiej w świadomości tych młodych ludzi. Ten dzień był prawdziwym wyzwaniem i sukcesem! Został on uwieczniony na wiele lat w materiale filmowym, który pokazuje, na jak wielu obszarach można poznawać i „doświadczać" języka niemieckiego.

 

Wyrazy szacunku i serdeczne podziękowania za wkład i zaangażowanie kierujemy do koordynator projektu Deutsch Wagen Tour P. Magdaleny Zaręby oraz lektor P. Justyny Wichłacz; ekipy filmowej: Wioletty Weiss, Thomasa Simon, Thomasa Funk; Pani Beaty Kieruzel oraz pracowników Zespołu Szkół w Lekowie.

 

Zespół Szkół w Lekowie
Karina Karwowska, Małgorzata Ziółkowska, Thomas Simon
(organizatorzy)