| aktualności | inwestycje | gospodarka odpadami | archiwum | kontakt | mapa stronyMapaGminy maly

herb
header

Gmina pełna smaków Drukuj Email
piątek, 29 lipca 2022 07:47

1

 

W sobotę w Klępczewie odbył się „Gminny Konkurs Kulinarny – Przepis na Sukces III edycja”. Przez kilka godzin 14 drużyn kulinarnych rywalizowało o nagrody finansowe. Motywem przewodnim było danie z wołowiny.

Przed rozpoczęciem wydarzenia każda drużyna kulinarna otrzymała produkty, z których należało przygotować dania. W trakcie konkursu oceniane były: smak, sposób podania, jak również estetyka stanowiska. Jurorzy w osobach Anna Dziórawiec, Kamila Bielecka oraz Jacek Imiołek mieli trudny orzech do zgryzienia, bowiem wszystkie danie prezentowały się znakomicie i co najważniejsze, były przepyszne.

Wydarzenie otworzyli Tomasz Waszczyk, Zastępca Wójta Gminy Świdwin oraz Sebastian Basiejko, Sekretarz Gminy. Panowie co prawda nie byli jurorami w konkursie, ale z dużym zaciekawieniem próbowali potraw i poznawali nowe, lokalne smaki. – Takie wydarzenia świetnie integrują społeczność. W tym roku mamy wyjątkowy czas, bowiem gmina obchodzi jubileusz 30-lecia istnienia, a dzisiejsze spotkanie świetnie wpisuje się w te obchody – stwierdził Tomasz Waszczyk.


Po prezentacji i konsumpcji wszystkich potraw, jurorzy udali się na obrady. W tym czasie na boisku Środowiskowego Domu Samopomocy „Razem Łatwiej” w Klępczewie swoje muzyczne, teatralne i taneczne umiejętności zaprezentowali podopieczni tej placówki. Występy spotkały się z fantastycznym przyjęciem przez publiczność, oklaskiwane były gromkimi brawami. Warto dodać, że do występów artystycznych wychowanków ŚDS przygotowywali: Anna i Jacek Sołowiej – grupa teatralna oraz Beata Kruk oraz Magdalena Goska – grupa taneczno-wokalna.


Następnie ogłoszono wyniki konkursu kulinarnego, w którym nagrodę główną o wartości 1000 złotych wygrał Klub Seniora z Cieszeniewa. Drugie miejsce i 700 złotych przypadło drużynie kulinarnej Opiekunów Świetlić Gminnych, natomiast miejsce trzecie i nagroda w wysokości 500 złotych trafiły do Koła Gospodyń Wiejskich w Ząbrowie. Warto dodać, że wszystkie pozostałe 11 zespołów gastronomicznych otrzymało wyróżnienia, a więc voucher do wykorzystania w jednym ze sklepów o wartości 200 złotych. Wyróżnieni zostali:
Koło Gospodyń ,,Krajanki’’ Smardzko, Sołectwo Lekowo, Sołectwo Kluczkowo, Sołectwo Stary Przybysław, Sołectwo Rusinowo, Środowiskowy Dom Samopomocy ,,Razem Łatwiej ‘’ w Klępczewie, Koło Gospodyń Wiejskich w Świdwinku, Goście z Ukrainy, Sołectwo Łąkowo, Koło Gospodyń Wiejskich ,,Sławianki’’, Sołectwo Cieszyno.

Projekt „Gminny Konkurs Kulinarny – Przepis na Sukces III edycja” zrealizowany został z „Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”,Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi”, Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II PomocyTechnicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Organizatorem konkursu była Gmina Świdwin.

Po zakończeniu konkursu kulinarnego przyszedł czas na festyn gminny, podczas którego serwowane bezpłatnie były kiełbaski oraz zupa, można było skorzystać z dmuchanych atrakcji dla dzieci, jak również przygotowane zostały konkursy dla najmłodszych, które przygotowali i poprowadzili pracownicy Urzędu Gminy oraz Centrum Usług Społecznych. W trakcie wydarzenia pracownicy referatu Rolnego Urzędu Gminy Świdwin udzielali informacji dotyczących możliwości wsparcia programu ,,Czyste powietrze” oraz zbierali deklaracje dotyczące sposobu ogrzewania domów i mieszkań. Nie zabrakło także zabawy tanecznej dla dorosłych, którą poprowadził profesjonalny DJ.