| aktualności | inwestycje | gospodarka odpadami | archiwum | kontakt | mapa stronyMapaGminy maly

herb
header

Święto Plonów Drukuj Email
poniedziałek, 19 września 2022 09:40

IMG 5956

Dożynki to wspaniała forma podziękowania za zbiory. Wszyscy, którzy zajmują się uprawą ziemi, chętnie biorą w nich udział. Tradycje związane z obchodzeniem Święta Plonów są szczególnie mocno zachowane na wsiach. Jest to czas zwieńczenia ciężkiej pracy. Po raz kolejny obchodziliśmy Gminne Święto Plonów, które również wplatało się w obchody 30-lecia Gminy Świdwin.

Trzeciego września w Bierzwnicy, Wójt Gminy Świdwin Kazimierz Lechocki w ten wyjątkowy dzień wyraził swoją wdzięczność za tegoroczne plony, w imieniu gminnej społeczności podziękował wszystkim rolnikom za ciężką pracę. Dożynki rozpoczęto Mszą Świętą celebrowaną przez kapłanów Dziekana Księdza Romana Kizielewicza z Parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Świdwinie, Księdza Proboszcza Dariusza Mazepę z Parafii Rzymsko Katolickiej Najświętszego Serca Pana Jezusa w Cieszeniewie, Księdza Proboszcza Emila Wojtala z Parafii pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Rusinowie, oraz Księdza Proboszcza Huberta Smołkowicza z Parafii pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Lekowie. Zgodnie z tradycją cały obrzęd dożynkowy poprowadzili Starościna i Starosta Dożynek Pani Anetta Wiśniewska i Pan Waldemar Bogusz. Pani Anetta Wiśniewska zamieszkała w Bierzwnicy, prowadzi na terenie gminy Świdwin wraz z Panem Kazimierzem Sobczak gospodarstwo rolne zajmujące się produkcją wysokiej jakości mleka oraz produkcją zbóż. Gospodarstwo jest sukcesywnie powiększane i modernizowane. Pan Waldemar Bogusz zamieszkały w Bierzwnicy, prowadzi na terenie gminy Świdwin wraz z małżonką gospodarstwo rolne od 1979 roku. Obecnie zajmuje się produkcją zbóż i rzepaku. W dożynkowym korowodzie udział wieli: duchowieństwo, przedstawiciele lokalnej władzy, rolnicy, radni i sołtysi zespoły artystyczne oraz wszyscy mieszkańcy Gminy Świdwin. Wniesiono wieniec dożynkowy, przygotowany przez Sołectwo Bierzwnica. Starostowie Dożynek Gminnych wręczyli gospodarzowi święta Wójtowi Gminy Świdwin Panu Kazimierzowi Lechockiemu, bochenek chleba, który upieczono z mąki z tegorocznych zbóż. Podczas uroczystości Dożynkowych Wójt Gminy Świdwin Pan Kazimierz Lechocki oraz Przewodnicząca Rady Gminy Świdwin Pani Anna Olejniczak wręczyli tytuł Honorowy obywatel Gminy Świdwin dla Księdza Dziekana Ryszarda Kizielewicza jako wyraz najwyższego wyróżnienia i Uznania. Wręczono także statuetki z okazji 30-lecia Gminy Świdwin dla wyróżnionych mieszkańców gminy. Na scenie w części artystycznej wystąpiły: Zespół Ludowy ,,Dąbrowiacy’’, ,,Barwinok’’ z Rusinowa, Chór ,,Kantata’’ ze Smardzka ,,Jagody’’ i ,,Olibabki’’ z Bierzwnicy, Grupa Teatralna ze Środowiskowego Domu Samopomocy Razem Łatwiej w Klępczewie.

Serdecznie dziękujemy Sołtysowi Sołectwa Bierzwnica Panu Marcinowi Szewczakowi oraz Radzie Sołeckiej za ogromną pomoc w przygotowaniach, podziękowania kierujemy do Dyrektora Publicznej Szkoły Podstawowej w Bierzwnicy Pani Marty Jalowskiej oraz pracowników szkoły a także Strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Bierzwnicy, dziękujemy mieszkańcom sołectwa oraz pracownikom Gminy Świdwin.