| aktualności | inwestycje | gospodarka odpadami | archiwum | kontakt | mapa stronyMapaGminy maly

herb
header

Rusinowskie Lato z Folklorem Drukuj Email
środa, 28 czerwca 2023 07:19

 IMG 5720

,,Rusinowskie Lato z Folklorem’’ to coroczna impreza, która odbyła się 24 czerwcaw Rusinowie. To jedna z większych tego typu imprez w tej części Gminy Świdwin. Festiwale folklorystyczne to niezwykła okazja, żeby wrócić na chwilę do naszych korzeni. Folklor Polski – symboliczno-artystyczna dziedzina polskiej kultury ludowej przybiera niejednolite formy w zależności od grupy społecznej i regionu etnograficznego.

Do folkloru danej okolicy zalicza się taką twórczość ludową, jak tańce, muzykę, instrumenty, gwarę, pieśni, stroje, rękodzieło, ceramikę, tkactwo, kowalstwo. Tradycją zaś jest w Rusinowie że ,,Rusinowskie Lato z Folklorem’’ rozpoczęto Mszą Święta w kościele pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych, którą celebrował Ksiądz Dziekan Ryszard Kizielewicz z Parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy ze Świdwina oraz Ksiądz Proboszcz Emil Wojtal z Parafii Rusinowo. Barwnym korowodem zespoły przybyły na Rusinowską scenę gdzie Wójt Gminy Świdwin Pan Kazimierz Lechocki wraz z Sekretarzem Gminy Panem Sebastianem Basiejko, Kierownikiem Zespołów Ludowych w Rusinowie Panią Marianną Balcerek i Sołtys Sołectwa Rusinowo Panią Moniką Walus powitali wszystkich zaproszonych gości, mieszkańców a w szczególności zaproszone zespoły folklorystyczne. Wójt Gminy oficjalnie otworzył festiwal ,,Rusinowskie Lato z Folklorem’’ i zaprosił do wysłuchania koncertu oraz wspólnej biesiady i poczęstunku. Do Rusinowa przyjechały zespoły folklorystyczne ,,Dąbrówka’’ z Bębogardu, ,,Biadule’’ z Kinowa, ,,Swaty’’ z Będzina, Chór ,,Kantata’’ ze Smardzka ,,Olibabki’’ z Bierzwnicy oraz Rusinowski zespół ,,Dąbrowiacy’’ i ,,Barwinok’’, które to różnorodną muzyką oraz barwnymi strojami i swoim artystycznym pozdrowieniem rozbawiły publiczność w Rusinowie. Wójt Gminy Pan Kazimierz Lechocki oraz Sekretarz Gminy Pan Sebastian Basiejko wręczyli wszystkim występującym zespołom pamiątkowe statuetki oraz dyplomy. Zespół ,,Dąbrowiacy’’ i ,,Barwinok ‘’ dziękuje Gminie Świdwin za pomoc w organizacji imprezy wszystkim osobom zaangażowanym sołectwu Rusinowo oraz sponsorom.