| aktualności | inwestycje | gospodarka odpadami | archiwum | kontakt | mapa stronyMapaGminy maly

herb
header

II FORUM SOŁTYSÓW ŚWIDWIN 2013 Drukuj Email
piątek, 25 października 2013 14:11

altPonad 120 sołtysów z powiatu świdwińskiego, pyrzyckiego, łobeskiego i kamieńskiego uczestniczyło w II Forum Sołtysów zorganizowanym 23 października 2013r., dzięki zaangażowaniu i współpracy Lokalnych Grup Działania: „Powiatu Świdwińskiego”; Ziemi Pyrzyckiej; Centrum Integracji Wiejskiej z Łobza i „Partnerstwa w rozwoju” z Wolina. Głównym tematem debaty było „Sołectwo w strukturze samorządu, kompetencje sołtysa, fundusz sołecki – sukcesy i porażki, sołtys w różnych rolach: lider animator, mediator i polityk społeczny”. Uroczystego otwarcia forum dokonał: Zdzisław Pawelec – prezes LGD – „Powiatu Świdwińskiego”, który zaprosił do stołu konferencyjnego zaproszonych przedstawicieli samorządowych jak i sołtysów z województwa zachodniopomorskiego. 

 

Prowadzącymi debatę byli: Agnieszka Odachowska i Marek Kuźma.

 

Swoją obecnością zaszczycili: Jerzy Marek Olech – burmistrz Pyrzyc, Marcin Książek wójt Gminy Sławoborze, Jerzy Anielski – wójt Gminy Brzeżno, Anna Hackiewicz-Gębska – wójt Gminy Warnice, Grzegorz Brochowski – wójt Gminy Dolice, Zdzisław Pawelec – wójt Gminy Świdwin. W panelu dyskusyjnym przybliżyli sołtysom informacje dotyczące realizacji funduszu sołeckiego w praktyce, uwagi pokontrolne z RIO oraz odpowiadali na pytania zadawane przez sołtysów. Wielokrotnie podkreślali ogromną rolę sołtysów - ,,Sołtys jest najbardziej naturalnym liderem lokalnym, od niego zależy kształtowanie ambicji, aspiracji i aktywność mieszkańców”.

 

O ważnej roli sołtysów i sołectw mówili także zaproszeni liderzy sołectw: Bożena Zarecka sołectwo Karwowo – zaprezentowała dobre praktyki dobrych sołtysów w panelu „Od sołtysa do stowarzyszenia”; Iwona Piotrowicz sołectwo Niemierzyno – zaprezentowała dobre praktyki Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Sołectw Niemierzyno i Kłodzino „Z tradycją w przyszłość”.

 

Swoją wiedzą z zebranymi sołtysami podzielili się również przybyli na forum goście: Jerzy Kotlęga – wiceprzewodniczący Sejmiku Woj. Zachodniopomorskiego, Ewa Koś – radna Sejmiku Woj. Zachodniopomorskiego, Andrzej Jakubowski – wicemarszałek Woj. Zachodniopomorskiego oraz Mirosław Majka – starosta Powiatu Świdwińskiego.

 

W spotkaniu nie zabrakło również OWES-u, który przedstawił swoje usługi oraz możliwości jakie płyną z udziału w ich projekcie. Swój kilkuminutowy wykład wygłosił p. Arek Borysiewicz.  

 

Po zakończonych panelach dyskusyjnych odbyła się wycieczka studyjna do sołectw: Cieszyno – miejscowość Klępczewo, oraz Rokosowo gdzie sołtysi mogli wymienić się swoimi doświadczeniami oraz sposobami wykorzystania funduszy unijnych. Pokazane zostały wspólne prace mieszkańców angażujących się w upiększaniu miejscowości jak i w życie wsi dla dobra wspólnego.

 

W spotkaniu wziął udział również zaprzyjaźniony zespół muzyczny z terenu wiejskiego –Dąbrowiacy z Rusinowa, gm. Świdwin oraz dzieci reprezentujące Dom Kultury i Zespół Szkół w Sławoborzu pod kierunkiem p. Ewy Horanin.

 

Organizatorzy dziękują wszystkim sołtysom, zaproszonym gościom za udział w forum, a pracownikom Urzędu Gminy Świdwin i Sławoborze za pomoc w organizacji tak dużego przedsięwzięcia.

 

Podziękowania składamy również ZSP w Sławoborze za przygotowanie posiłków dla uczestników forum.

 

 

Lokalna Grupa Działania – „Powiatu Świdwińskiego”