| aktualności | inwestycje | gospodarka odpadami | archiwum | kontakt | mapa stronyMapaGminy maly

herb
header

Program „Na Własne Konto” w Zespole Szkół w Bierzwnicy Drukuj Email
piątek, 31 stycznia 2014 18:36

logo-EFRWP NWK PLW2000 NBP

W poniedziałek, 17 lutego br., w Zespole Szkół w Bierzwnicy, rozpocznie się realizacja Programu Edukacji Ekonomicznej „Na Własne Konto”. Program skierowany jest do uczniów gimnazjów z gmin wiejskich i miejsko-wiejskich. Pomysłodawcą i głównym wykonawcą Programu jest Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej. Jego cele to poszerzanie wiedzy ekonomicznej uczniów, kształtowanie podstaw przedsiębiorczości, przekazanie umiejętności świadomego planowania własnej ścieżki zawodowej. Założeniem programu jest zmniejszenie dysproporcji w znajomości narzędzi finansowych i przedsiębiorczych pomiędzy młodzieżą miejską, a młodzieżą pochodzącą z terenów wiejskich.  W ramach Programu uczniowie uczestniczą w dodatkowych zajęciach z przedsiębiorczości i ekonomii. W trakcie jednego tygodnia ferii zimowych, poprzez zabawę i gry edukacyjne uczestnicy Programu poznają podstawowe pojęcia i narzędzia ekonomiczne, które w założeniuumożliwią im lepszy start w dorosłe życie. Podczas II semestru uczniowie wykorzystują zdobytą wiedzę w praktyce przygotowując pracę konkursową - młodzieżową gazetkę ekonomiczną skierowaną do społeczności lokalnej oraz mini biznes plan jej wydania. Autorzy najlepszych prac zostaną zaproszeni na finał konkursu do Warszawy, gdzie będą rywalizować o roczne stypendia edukacyjne. Zajęcia w Zespole Szkół w Bierzwnicy będą prowadzone przez p. Joannę Samulak przy wsparciu studenta – wolontariusza. Spotkania nie zastąpią lekcji z wiedzy o społeczeństwie, przewidzianych w programie nauczania, lecz stanowią ich uzupełnienie i poszerzenie. Program „Na Własne Konto" jest realizowany we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej i Fundacją na Rzecz Rozwoju Wsi „Polska Wieś 2000" im. M. Rataja.

 

Emilia Wiszniewska