| aktualności | inwestycje | gospodarka odpadami | archiwum | kontakt | mapa stronyMapaGminy maly

herb
header

Gmina Świdwin na Dożynkach Powiatowych w Świdwinie Drukuj Email
czwartek, 11 września 2014 13:58

 

Dozynki2014 3W sobotę, 6 września br. w Świdwinie odbyło się XI Powiatowe Święto Plonów. Po uroczystej mszy świętej w kościele MBNP, korowód dożynkowy przeszedł na świdwińskie podzamcze. Barwny orszak, niosący wieńce dożynkowe, prowadziła orkiestra dęta ze Świdwina oraz starostowie tegorocznych dożynek – Milena Nowakowska i Jan Mac. Goście, przedstawiciele samorządów, rolnicy, zespoły ludowe udali się pod główną scenę, na której odbywała się dożynkowa ceremonia. Podziękowali bochnami chleba z tegorocznych plonów za rolniczy trud, za zbiory, za wierność tradycji. Wyrazili nadzieję, że tego chleba nigdy nie zabraknie na naszych stołach. Chlebem dożynkowym podzielił się z mieszkańcami gminy Świdwin Wójt Zdzisław Pawelec. Uroczystości towarzyszyły liczne atrakcje. Uwagę uczestników Dożynek przyciągały stoiska gmin, szkół, instytucji, bogate w rękodzieło i tegoroczne plony - kwiaty, owoce, warzywa. Stoiska oferowały nie tylko wrażenia estetyczne, ale i smakowe - na gości czekały lokalne przysmaki. Na osobnym stoisku swoje wyroby domowy chleb i miody pszczele oferowali mieszkańcy gminy Świdwin – pani Hanna Łętka i pan Zdzisław Klasiński. Przed sceną można było podziwiać tradycyjnie wyplatane wieńce, przyozdobione kwiatami, ziołami, owocami. Wieniec z gminy Świdwin, wykonany przez panie Jadwigę Rosa, Halinę Cybul i Helenę Lipka z sołectwa Berkanowo zajął II miejsce w konkursie na najpiękniejszy wieniec. Doceniono także stoisko gminy Świdwin, które zajęło III miejsce w konkursie na najładniejsze stoisko. Artystycznych wrażeń dostarczyły zespoły ludowe z Rusinowa: „Dąbrowiacy" prezentujący folklor polski oraz „Barwinok" wykonujący pieśni łemkowskie i ukraińskie. Składamy serdeczne podziękowania wszystkim, którzy byli zaangażowani w organizację dożynek!