| aktualności | inwestycje | gospodarka odpadami | archiwum | kontakt | mapa stronyMapaGminy maly

herb
header

Dożynki Gminne i Turniej Sołectw o Szablę Wójta w Lekowie Drukuj Email
piątek, 04 września 2015 08:08

turniej solectw 4W sobotę, 29 sierpnia br. w Lekowie, mszą polową celebrowaną przez ks. Huberta Smołkowicza rozpoczęło się I Gminne Święto Plonów. Następnie odbyła się najbarwniejsza część uroczystości - korowód dożynkowy, który przeszedł wokół boiska przy Zespole Szkół w Lekowie. Barwny orszak niosący chleb dożynkowy prowadzili starostowie tegorocznych dożynek Dorota Wróblewska i Władysław Bieniek - rolnicy z gminy Świdwin. Zaproszeni goście, rolnicy, zespoły ludowe przeszli pod scenę, na której odbywała się ceremonia dożynkowa. Otworzył ją gospodarz dożynek - Wójt gminy Świdwin Kazimierz Lechocki. Podziękował za tegoroczny wysiłek, za zbiory, za bochny chleba - symbol rolniczego trudu, za wierność tradycji. Uroczystości towarzyszyły liczne atrakcje - wydarzenie to zostało połączone z Turniejem Sołectw o Szablę Wójta gminy Świdwin.


Zgodnie z tradycją, organizatorem Turnieju o Szablę Wójta jest zwycięzca poprzedniej edycji. W ubiegłym roku wygrało Lekowo i w tegorocznej edycji Turnieju było gospodarzem. W potyczkach sołeckich wzięło udział 12 drużyn, które rywalizowały w 7 konkurencjach. Oceniano m.in, estetykę stoisk, wieńce lub kosze obfitości a także konkurencje sprawnościowe, takie jak: rzut wałkiem do celu, „slalom z gospodarzem", sztafetę z piłką, „gąsienicę" – konkurencję, w której zawodnicy musieli w jak najkrótszym czasie przebyć trasę utworzoną ze skrzynek. Zmagania sołectw przeplatały się występami artystycznymi dziecięcego zespołu „Jagody" z Bierzwnicy oraz Zespołów Ludowych „Dąbrowiacy" i „Barwinok".


Po przeprowadzeniu wszystkich konkurencji i podliczeniu punktów wyłoniono laureatów Turnieju. Wygrana zależała w dużej mierze od dobrego przygotowania się drużyn do wszystkich konkurencji. W konkurencji na najładniejszy wieniec lub kosz obfitości najwyższą liczbę punktów uzyskały równocześnie: Berkanowo, Kluczkowo, Rogalino, Rusinowo. Poziom Turnieju był wysoki a zmagania sołectw z czołowych miejsc – bardzo wyrównane. Ostatecznie I miejsce zajęło Lekowo zdobywając trofeum – Szablę Wójta. Na II miejscu uplasowało się Krosino a III lokata przypadła dla Cieszyna. Najlepsi odebrali zasłużone gratulacje, nagrody i dyplomy z rąk Kazimierza Lechockiego Wójta Gminy Świdwin. Zwycięzcy przysługuje przywilej organizacji kolejnego Turnieju, więc za rok wszyscy znowu spotkamy się w Lekowie.


Składamy gorące i serdeczne podziękowania wszystkim, którzy bezpośrednio i pośrednio byli zaangażowani w organizację dożynek gminnych i Turnieju Sołectw! Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

 

Emilia Wiszniewska, fot. Jędrzej Szynkowski