| aktualności | inwestycje | gospodarka odpadami | archiwum | kontakt | mapa stronyMapaGminy maly

herb
header

Poznajemy kraje niemieckojęzyczne Drukuj Email
środa, 06 kwietnia 2011 01:00

kraje-niem1Barwny szkic Bramy Brandenburskiej i Reichstagu, flagi Niemiec, Szwajcarii, książki niemieckojęzyczne z autografami to tylko niektóre elementy wystroju, jakie pojawiły się dnia 31 marca 2011 roku w świetlicy Gimnazjum Nr 1 w Świdwinie.

 

Tuż przed godziną 11:00 uczestnicy w pogodnych nastrojach oczekiwali rozpoczęcia Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy o Krajach Niemieckiego Obszaru Językowego. Celem nadrzędnym spotkania uczniów z okolicznych placówek była dobra zabawa. Nie mniej nie zabrakło walorów edukacyjnych, kulturalnych a także towarzyskich!

 

Inicjatorami spotkania były Dorota Grudzień, Agata Firlinger, Barbara Rzeżutko – nauczycielki języka niemieckiego świdwińskiego gimnazjum, Karina Karwowska – germanistka z Zespółu Szkół w Lekowie oraz reprezentanci Związku Mniejszości Niemieckiej. kraje-niem2Gimnazjaliści przygotowali pod kierunkiem swoich nauczycielek oprawę artystyczną konkursu. Ciekawie skomponowane slajdy pojawiały się przy pytaniach zadawanych uczniom z poszczególnych szkół. Nie zabrakło także ciekawostek o krajach niemieckojęzycznych. Prezentację multimedialną o osobliwościach Niemiec przedstawili gimnazjaliści. Niezwykle plastyczne fotografie najciekawszych miast czy też nowości z niemieckiej sceny muzycznej to tylko niektóre punkty odniesienia. O wielokulturowości Konfederacji Szwajcarskiej opowiadali reprezentanci Szkoły Podstawowej w Klępczewie oraz Zespołu Szkół w Lekowie. Można było także odsłuchać ludowe kompozycje muzyczne rodem ze Szwajcarii, a także usłyszeć o różnorodności językowej tego kraju.

 

W tym konkursie każdy był zwycięzcą! Wszyscy uczniowie rzetelnie przygotowali się do konkursu i tym samym wszyscy spisali się na medal. Gra była bardzo wyrównana. Przy dziesiątym pytaniu emocje sięgnęły zenitu. Okazało się, że o rozstrzygnięciu zadecydują dwie dogrywki: o pierwsze i drugie oraz o trzecie i czwarte miejsce. Ostatecznym werdyktem najwyższą notę otrzymali uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 2 w Świdwinie (I miejsce). Kolejne miejsca zajęli reprezentanci Szkoły Podstawowej w Klępczewie (II miejsce), uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 1 w Świdwinie (III miejsce) oraz goście z Zespołu Szkół w Lekowie (IV miejsce).

kraje-niem3Starania uczestników zostały docenione i sowicie nagrodzone. Wartościowe i liczne nagrody napłynęły z przeróżnych źródeł: Ambasady Szwajcarii, Wydawnictwa Szkolnego PWN, od Państwa Marty i Grzegorza Wójcików, a nawet od Daniela Kubasa – prezesa Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych na Misjach Poza Granicami Kraju. Główne nagrody tj. słowniki, samouczki z płytami i pamięci przenośne USB ufundowało Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne Mniejszości Niemieckiej Powiatu Świdwińskiego, które reprezentowali Lilia Przepiórka, Ilona Baranowska i Alfred Dojan.

 

Zdobywanie wiedzy o kulturze krajów niemieckojęzycznych w tradycyjny sposób z pewnością stanowi duże wyzwanie. Jednak odkrywanie osobliwości tych krajów poprzez uczestnictwo w konkursie może okazać się niezwykła przygodą i doskonałą zabawą, która owocuje kształtowaniem tolerancji oraz otwartości na kulturę innych nacji.

 

Autor artykułu:

Karina Karwowska