| aktualności | inwestycje | gospodarka odpadami | archiwum | kontakt | mapa stronyMapaGminy maly

herb
header

Jasne, że klar! Projekt Deutsch-Wagen-Tour w Zespole Szkół w Lekowie Drukuj Email
środa, 27 kwietnia 2011 01:00

deutsch-wagen1„Jasne, że klar” wypowiedzieli z pełnym entuzjazmem uczniowie biorący udział w nowatorskich zajęciach z języka niemieckiego przeprowadzonych w ramach projektu Deutsch-Wagen-Tour, który miał miejsce 8 kwietnia 2011 roku w Zespole Szkół w Lekowie.

Istotą kampanii Deutsch-Wagen-Tour jest 5 oznakowanych samochodów (z lektorami, ciekawymi materiałami oraz sprzętem audiowizualnym), które odwiedzają placówki na terenie całego kraju           promując język oraz kraj naszych zachodnich sąsiadów. Lektorzy prezentują szereg nowatorskich rozwiązań związanych z nauką języka niemieckiego i w niekonwencjonalny sposób przekazują informacje o Niemczech. Odbywa się to w formie ciekawych gier, zabaw i konkursów. Projekt jest skierowany nie tylko do uczniów, lecz także nauczycieli, dyrektorów placówek oraz rodziców.

deutsch-wagen2Do takiej grupy odbiorców były zorientowane kwietniowe zajęcia w Lekowie, które przeprowadziła Lektorka z Instytutu Goethego Pani Justyna Wichłacz. Wśród zaproszonych gości była m.in. Dyrektor Zespołu Szkół w Lekowie Pani Elżbieta Wachowiec oraz Pan Alfred Dojan reprezentujący Związek Społeczno-Kulturalny Mniejszości Niemieckiej Powiatu Świdwińskiego. W projekcie uczestniczyło 25 uczniów z Zespołu Szkół w Lekowie oraz ze Szkoły Podstawowej w Klępczewie.

W piątek, 8 kwietnia o godzinie 10:30 na placu szkolnym pojawił się kolorowy samochód z logo projektu. Uczniowie przywitali Panią Lektor w dość niekonwencjonalny sposób tzn. audycją parodiującą nieznajomość języków obcych. Po niej pojawiła się „pełna profesjonalizmu” prezentacja naukowa o osobliwościach Niemiec w wykonaniu doktora „ad Alberta Einstycka” (w którego rolę wcielił się uczeń klasy V Bartosz Ogrodowski) oraz niezwykle urodziwej asystentki „Claudii Schiff” (którą zagrała uczennica także klasy V Martyna Świercz).

deutsch-wagen3Po wystąpieniu szkolnych aktorów wręczono laureatom Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy o Krajach Niemieckiego Obszaru Językowego z dnia 31 marca 2011 roku wartościowe nagrody ufundowane przez Konsulat Generalny Niemiec w Gdańsku, Ambasadę Szwajcarii, Ambasadę Austrii a także Wydawnictwo Szkolne i Pedagogiczne PWN.

Tuż po przekazaniu nagród, inicjatywę przejęła pełna wigoru i charyzmy Pani Justyna Wichłacz. Uczniowie zostali rozlokowani na barwnej chuście animacyjnej i przystąpili do niezwykle ożywionej pracy z językiem niemieckim. Nazwy zwierząt, elementy krajobrazu, układanie na czas puzzli demonstrujących mapę Polski i Niemiec to tylko część atrakcji. Lektorka przygotowała dla uczniów także quiz dotyczący słynnych niemieckich postaci. Aktywność i wiedza, którą wykazywali się uczniowie była nagradzana! Upominki z logo projektu w postaci koszulek, toreb, plakietek, długopisów, notesików zagrzewały uczniów do pracy. Na zakończenie imprezy wykonano wiele pamiątkowych zdjęć. Uczniowie złożyli podziękowanie i wręczyli Pani Lektor słodki upominek.

Zajęcia w ramach polsko-niemieckiego projektu Deutsch-Wagen-Tour okazały się niezwykłą przygodą z językiem niemieckim - stał się on oknem na świat. Jak przyznali uczniowie, warto być częścią tego świata.

 

Karina Karwowska
 (germanistka)

 

deutsch-wagen4