| aktualności | inwestycje | gospodarka odpadami | archiwum | kontakt | mapa stronyMapaGminy maly

herb
header

Polsko-niemieckie spotkanie w Pałacu Myśliwskim w Słonowicach Drukuj Email
piątek, 01 lipca 2011 09:34

pol-niem-slonowice1W sobotę, 18 czerwca 2011 roku odbył się w Pałacu Myśliwskim w Słonowicach piknik „Kinderfest" w ramach działalności Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego Mniejszości Niemieckiej. Otworzyła go przemową Pani Przewodnicząca Lilia Przepiórka.

 

Dzięki życzliwości Pana Wójta gm. Świdwin Zdzisława Pawelca, Pana Damiana Fabera – zarządcy Pałacu w Słonowicach oraz operatora kamery z Berlina Pana Thomasa Simon w spotkaniu mogli wziąć udział także uczniowie z Gminy Partnerskiej Sanitz oraz uczniowie Zespołu Szkół w Lekowie.

 

Podczas pikniku nie zabrakło atrakcji! Dwie Lektorki z Instytutu Goethego realizowały z dziećmi i młodzieżą ogólnopolski projekt Deutsch Wagen Tour mający na celu propagowanie języka niemieckiego oraz nowatorskich metod nauczania. Pani Lektor Justyna Wichłacz przeprowadziła bardzo dynamiczne i ciekawie gry oraz zabawy językowe. Wzięły w nich udział zarówno przedszkolaki jak i nieco starsi.

 

Młodzież z Polski i z Niemiec wykonała także szereg „łamańców językowych", które pozwoliły przełamać barierę językową oraz zintegrować obie grupy.

 

Podczas spotkania uczestnicy mogli przypatrywać się także pracom ekipy filmowej z Berlina, która nagrywała ujęcia do produkcji o działalności Stowarzyszenia Mniejszości Niemieckiej. Na spotkaniu w Pałacu Myśliwskim pojawili się także Wolfgang Trapp z biura prasowego oraz wschodzący polski grafik Maciej Chytrowski. Obaj Panowie aktywnie wpierali projekt wykonując profesjonalne zdjęcia.

 

Tego dnia nie zabrakło wrażeń. Po grillowaniu i wspólnych zabawach uczniowie z Sanitz wraz z opiekunkami wybrali się na spacer, podczas którego podziwiali konie oraz malowniczą okolicę. Uczniowie z Gminy Partnerskiej byli także oczarowani wnętrzem pałacu, który emanuje kilkusetletnią tradycją. Na zakończenie dnia młodzież z Niemiec wykonała fragment polskiego utworu muzycznego oraz sporządziła wraz z nauczycielkami mapę pozytywnych haseł łączących Polskę i Niemcy.

 

Spotkanie wypadło na wysokim poziomie - także dzięki wsparciu Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Berlinie, która umożliwiła przygotowanie dla młodzieży wartościowych pamiątek symbolizujących Polskę oraz piękno naszego kraju.

 

Karina Karwowska

(germanistka)

 

pol-niem-slonowice2  pol-niem-slonowice3

pol-niem-slonowice4  pol-niem-slonowice5