| aktualności | inwestycje | gospodarka odpadami | archiwum | kontakt | mapa stronyMapaGminy maly

herb
header

Deutsch mit Händen und Füßen czyli podchody w języku niemieckim Drukuj Email
poniedziałek, 14 maja 2012 08:08

poczęstunek dla wszystkich uczestników zmagańWielu z nas zna sytuacje, w których porozumiewanie się z obcokrajowcami przekracza poziom werbalny. Często posługujemy się gestami, gdy brakuje nam jakiegoś słówka w rozmowie z Niemcem czy Anglikiem. Tę cechę można wykorzystać także w drugą stronę tzn. ucząc się języka obcego różnymi zmysłami. Ta myśl stała się inspiracją do projektu Deutsch mit Händen und Füßen (w dosłownym tłumaczeniu język niemiecki rękoma i nogami).

 

W marcu 2012 roku w Zespole Szkół w Lekowie oraz w Szkole Filialnej w Oparznie obyły się spotkania poświęcone alternatywnej nauce języka niemieckiego. Uczniowie uczestniczyli w podchodach, które były okazją do zabawy oraz uczenia się języka na wiele sposobów.

praca nad rozwiązaniem zagadkiW Szkole Filialnej w Oparznie projekt rozpoczęto prezentacją multimedialną o osobliwościach Niemiec. Następnie uczniowie zostali podzieleni na dwie drużyny. Każda z nich miała wykonać szereg zadań. Pierwsze polegało na przygotowaniu sałatki owocowej, a następnie opisaniu sposobu jej przyrządzenia oraz nazwaniu jej składników w języku niemieckim. Po wzmocnieniu się pyszną bombą witaminową uczniowie przystąpili do rywalizacji w podchodach. Każda drużyna otrzymała instrukcję dotarcia do celu - w języku niemieckim. Zadania były nie lada gratką. Uczniowie musieli np. powiedzieć kilka fraz po niemiecku lub zaśpiewać fragment jakiejś piosenki. Także zwroty codziennego użytku znalazły się w karcie poleceń. Jedna drużyna miała za zadnie poprosić w języku niemieckim o klucze do szatni. Druga z kolei musiała tupać nogami i wypowiadać hasło piłkarskie zagrzewające zawodników do gry. Ponieważ polecenia były sformułowane na poziomie zaawansowanym, uczniowie mogli podczas zabawy korzystać ze słowników.

 

Choć jedna drużyna szybciej dotarła do celu, w zabawie nie było przegranych. Wszyscy uczniowie aktywnie i z pełnym zaangażowaniem uczestniczyli w podchodach i tym samych spisali się na medal.

 

przygotowanie sałatki owocowejObie drużyny po dotarciu do celu znalazły koperty z tekstem piosenki Wasserscheu. Podsumowaniem było wykonanie utworu do aranżacji nadesłanej przez niemiecką aktorkę Urte Blankenstein, która od wielu lat jest znana w Niemczech z programów telewizyjnych skierowanych do dzieci. Piosenka nie była biernym odtworzeniem, lecz aktywną zabawą w pokazywanie rękoma i nogami śpiewanego utworu.

 

Projekt Deustch mit Händen und Füßen odbył się także w Lekowie. Uczniowie bardzo zaangażowali się w udział w podchodach. Słówka w języku niemieckim dało się słyszeć z dużej odległości. Nad prawidłowością wykonywanych przez uczestników zadań czuwali Kinga Gałązka, Martyna Świercz, Bartłomiej Ogrodowski oraz Bartłomiej Rosa. Są to uczniowie, którzy od kilku lat aktywnie uczestniczą w konkursach i projektach związanych z językiem niemieckim. Uczniowie ci bardzo dobrze radzą sobie z tym językiem. Są oni także wspaniałymi pomocnikami i organizatorami, bez których pomocy wiele imprez nie odbyło by się w tak ciekawej oprawie artystycznej. Także tu w Lekowie podsumowaniem projektu było śpiewanie w języku niemieckim.

 

uczestnicy projektu Deustch mit Hnden und Fen w LekowieZabawa w podchody w Zespole Szkół w Lekowie stała się okazją do nauki w niekonwencjonalnej formie, do śmiechu, do zabawy oraz do ciekawego spędzenia czasu. Warto podkreśli, że w przygotowanie projektu zaangażowali się także rodzice. Wysiłki obu drużyn zostały nagrodzone przepysznymi ciastami upieczonymi przez mamy uczniów.


Serdeczne podziękowania należą się stałym bywalcom spotkań tematycznych związanych z językiem niemieckim oraz krajami niemieckojęzycznymi, ich rodzicom oraz Paniom Dyrektor i Wicedyrektor Zespołu Szkół w Lekowie.
Języka niemieckiego można się uczyć w pocie czoła. Warto jednak sobie uzmysłowić, że można go także doświadczać, eksperymentować i bawić się nim. Z pewnością wiedzą to uczniowie szkół w Lekowie i Oparznie.

 

 

 uczestnicy projektu Deustch mit Hnden und Fen w Oparznie wykonanie piosenki Wasserscheu przez uczestników projektu

 

Karina Karwowska
(germanistka)