| aktualności | inwestycje | gospodarka odpadami | archiwum | kontakt | mapa stronyMapaGminy maly

herb
header

Dzień Ziemi w Smardzku Drukuj Email
poniedziałek, 14 maja 2012 08:21

 europejski fundusz_rozwoju_wsi_polskiej

 

EUROPEJSKI FUNDUSZ ROZWOJU WSI POLSKIEJ DLA SMARDZKA

 

 

                    Stowarzyszenie Smardzko ,,RAZEM" ze Smardzka znalazło się wśród laureatów VII edycji konkursu Programu Wspierania Aktywności Lokalnej „Razem Możemy Więcej”. To konkurs organizowany przez fundację „Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej”. Napłynęło aż 781 wniosków, z których tylko 52 otrzymały dofinansowanie i tylko 2 z województwa zachodniopomorskiego: Stowarzyszenie Smardzko ,,RAZEM" i Rada Sołecka wsi Malechowo.

                    Nasze stowarzyszenie dostało wsparcie finansowe na projekt pt. „Razem, wyremontowaną drogą ze Smardzka do Europy”. Ponadto fundusze na remont drogi będą pochodziły z Funduszu Sołeckiego. Realizacja projektu rozpocznie się 07 maja br. i trwać będzie do końca miesiąca. Bardzo się cieszymy.

 

 

DZIEŃ ZIEMI W SMARDZKU

 

 

                    21 kwietnia br., z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi, zorganizowaliśmy czyn społeczny mieszkańców Smardzka. Należało uporządkować teren przed naszym pięknym kościołem, który znajduje się w centrum wsi, tuż przy drodze wojewódzkiej. Spotykaliśmy się kilka razy. Prace polegały na: zbieraniu kamieni, gałęzi, śmieci, zagrabieniu i wyrównaniu terenu, aby w przyszłości można było bezpiecznie kosić kosiarką. Chcemy także upiększyć teren, siejąc kwiaty wzdłuż chodnika do kościoła. Posadzimy również drzewa, krzewy, sadzonki kwiatów, które zasponsorował nam jeden z mieszkańców Smardzka. Nasiona kwiatów podarowała nam także mieszkanka naszej wsi. Wszystkim darczyńcom składamy gorące podziękowania. Najbardziej pragniemy jednak podziękować osobom, które brały udział w pracach porządkowych. Szkoda tylko, że tak nieliczna grupa – bo licząca zaledwie 5-10 osób - spośród ponad 500 mieszkańców wsi, zadeklarowała swą pomoc. Krzepiące jest to, że tym kilku osobom chce się chcieć coś zrobić bezinteresownie dla swojej wsi.                                                       A do społeczeństwa obywatelskiego jeszcze nam niestety daleko.

 

Ilona Baranowska

Stowarzyszenie Smardzko RAZEM

 

dzie ziemi w Smardzku dzie ziemi w Smardzku