| aktualności | inwestycje | gospodarka odpadami | archiwum | kontakt | mapa stronyMapaGminy maly

herb
header

Folwark Biernów Drukuj Email
piątek, 06 lipca 2012 09:03

 

 

BiernówW dniu 3 lipca 2012 roku w miejscowości Biernów odbyło się uroczyste otwarcie „FOLWARKU BIERNÓW – PARK", którego właścicielami są p. Krystyna i Andrzej Hapka – członkowie Lokalnej Grupy Działania – „Powiatu Świdwińskiego". Projekt został współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER PROW na lata 2007-2013; dzięki zaangażowaniu i sile determinacji p. Hapka, którzy to wnioskowali za pośrednictwem LGD – „Powiatu Świdwińskiego" o pieniądzei w ramach działania Wdrażania Lokalnej Strategii Rozwoju dla działania „Małe Projekty" na „Uporządkowanie i odnowienie Parku Pałacowego w Biernowie gm. Rąbino", którego celem było odnowienie cennego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego. Na otwarciu licznie wstawili się mieszkańcy wsi Biernów, członkowie, Zarząd oraz Biuro Lokalnej Grupy Działania wraz z włodarzami Jednostek Samorządowych na czele z:

Biernówp. Mirosławem Majka – Starostą Świdwińskim;

p. Krzysztofem Majewskim – Wójtem Gminy Rąbino;

p. Mirosławem Pierz – Zastępca Burmistrza Połczyna-Zdroju;

p. Zdzisławem Pawelec – Wójtem Gminy Świdwin;

p. Jerzym Anielskim – Wójtem Gminy Brzeżno;

p. Marcinem Książkiem – Wójtem Gminy Sławoborze;

p. Romanem Kozubek – Wicestarosta Świdwiński.

 

Charakterystyka Parku w Biernowie:

 

„Pisemna wzmianka o Biernowie pochodzi z 1493 roku i nadaje osadzie metrykę średniowieczną, lenno rodu Biernow3Manteuffel, majątek rycerski. Założenia parkowo – pałacowe wraz z zabudowaniami folwarcznymi pochodzą z początku XIX wieku. Były to okazałe budynki folwarczne z dworem i naturalistycznym parkiem o powierzchni około 2 ha. Do naszych czasów nie zachował się dwór (pozostały tylko schody). Spośród licznych budynków folwarcznych zachowały się tylko trzy – obecnie modernizowane, a Park uległ dewastacji. Obecni właściciele doceniają wszystkie walory kulturowe i przyrodnicze Parku jako siedliska ciekawych okazów dendrologicznych – dęby, jesiony o wymiarach pomnikowych i ważny punkt topograficzny ożywiający krajobraz zrealizowali projekt rewitalizacji Parku. Naprawiono w 2012 roku stosunki wodne, uporządkowano teren, naprawiono aleje, wybudowano altankę i mostek, ławki drewniane i tablice informacyjną, nasadzono ponad 1500 sztuk drzew i krzewów, które wcześniej występowały w Parku."

 

Serdecznie dziękujemy p. Krystynie i Andrzejowi Hapka za Zaproszenie, oprowadzenie po folwarku oraz ugoszczenie. Tym samym zachęcamy do dalszych działań oraz trzymamy kciuki w determinację i w trud pracy wkładanej w dalsze działania na terenie folwarku.

 

Biernow4  Biernow5

Biernow6  Biernow7

Biernow8  Biernow9

Biernow10  Biernow11

Biernow12  Biernow13