| aktualności | inwestycje | gospodarka odpadami | archiwum | kontakt | mapa stronyMapaGminy maly

herb
header

JUBILEUSZ GMINY ŚWIDWIN Drukuj Email
czwartek, 26 lipca 2012 13:43

 

 

logo20lecieW dniach 20 – 21 lipca br. odbyły się uroczyste obchody 20 rocznicy powstania Gminy Świdwin . Zapoczątkowała je msza święta w kościele pw. MBNP , po której zainaugurowano uroczystą sesję Rady Gminy na Zamku w Świdwinie. Wśród przybyłych gości byli m.in. przedstawiciele: samorządu województwa, powiatu, gmin, instytucji powiatowych, stowarzyszeń. Nie zabrakło również mieszkańców gminy Świdwin, którzy uświetnili sesję poprzez swoje uczestnictwo. A było co świętować… Prezentacja multimedialna, którą przedstawił Wójt Zdzisław Pawelec, ukazała ogrom zmian na lepsze w gminie Świdwin na przestrzeni ostatnich 20 lat. Przeprowadzono wiele inwestycji infrastrukturalnych - takich jak: gazyfikacja, telefonizacja, nowe sieci wodociągowe, kanalizacyjne, termomodernizacja szkół, budowa hali sportowej w Lekowie – po to by mieszkańcom gminy żyło się lepiej.

 1 Prezentacja multimedialna gminy Swidwin
Prezentacja multimedialna gminy Świdwin

 

Rośnie aktywność społeczna, tworzą się nowe stowarzyszenia śmiało sięgające po środki zewnętrzne i integrujące mieszkańców wsi. Tych, którzy szczególnie zasłużyli się lokalnej społeczności Wojewoda Zachodniopomorski Ryszard Mićko, w imieniu Prezydenta RP, odznaczył Brązowym Krzyżem Zasługi. Uhonorowani zostali Zdzisław Pawelec oraz Mieczysław Kozicki. Brązowy Krzyż Zasługi za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej otrzymała Teresa Kozicka.

2.  Odznaczeni Brazowym Krzyzem Zaslugi

Odznaczeni Brązowym Krzyżem Zasługi

 

 

 Wśród odznaczonych przez Wojewodę Złotymi Medalami za Długoletnią Służbę znaleźli się: Zdzisław Pawelec, Kazimierz Lechocki, Krystyna Miodowska, Kazimiera Seżysko, Halina Czajkowska, Irena Sołtowska, Elżbieta Wachowiec. Srebrny Medal za Długoletnią Służbę otrzymała Renata Kamińska. Marszałek Jan Krawczuk wyróżnił Złotą Odznaką Honorową Gryfa Zachodniopomorskiego Wojciecha Markiewicza a Srebrną – Stanisława Buniaka, Eugeniusza Wojszczyka, Otto Leske.

3. Odznaczeni Zlota Odznaka Honorowa Gryfa Zachodniopomorskiego

Odznaczeni Złotą Odznaką Honorową Gryfa Zachodniopomorskiego


 Uczestnicy sesji mieli możliwość poznania gminy partnerskiej poprzez prezentację multimedialną gminy Sanitz, podsumowującą 8 lat współpracy, którą przedstawił Burmistrz Joachim Hünecke.

4. prezentacja multimedialna gminy Sanitz

prezentacja multimedialna gminy Sanitz

 

Uroczystość uświetnił występ teatru amatorskiego „Babie Lato” z Rusinowa w przedstawieniu „Królewna Śnieżka na wesoło”.

5. Teatr Babie Lato

Teatr „Babie Lato”

 

 Pokazy wschodnich sztuk walk zaprezentował Międzyszkolny Uczniowski Klub Karate BUSHI-DO.

6. MUKK BUSHI-DO
MUKK BUSHI-DO

 

 Zwieńczeniem części artystycznej był pokaz ćwiczeń akrobatyki sportowej w wykonaniu dzieci z sekcji gimnastycznej Zespołu Szkół w Bierzwnicy.

7. Akrobatyka sportowa

Akrobatyka sportowa

 

 

 W ramach obchodów Jubileuszu Gminy, w piątek 20 lipca br.   w Rusinowie odbyły się prezentacje zespołów ludowych pn. „III Rusinowskie Lato z Folklorem”. Na scenie śpiewały i tańczyły zespoły folklorystyczne: „Jantarowy Kwiat”, „Chabry”, „Czeremcha”, „Swaty”, „Złoty Dukat”, „Dąbrowiacy”, „Barwinok”, Bunny-City-Line-Dancers”. To wydarzenie było współfinansowane ze środków Unii Europejskiej - działanie 413 Wdrażanie Lokalnych Strategii Rozwoju objęte Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 w zakresie małych projektów w ramach operacji pn. III Rusinowskie Lato z Folklorem spotkanie wielu kultur poprzez organizację imprezy kulturalnej: prezentacji zespołów ludowych.

 

8. Prezentacje folklorystyczne

Prezentacje folklorystyczne

 

9. Prezentacje folklorystyczne

Prezentacje folklorystyczne

 

10. Prezentacje folklorystyczne

Prezentacje folklorystyczne

 

11 Prezentacje folklorystyczne

Prezentacje folklorystyczne

 

12. Wojt Pawelec i Burmistrz Hunecke wreczaja pamiatkowe statuetki  ptaszki polne

Wójt Pawelec i Burmistrz Hünecke wręczają pamiątkowe statuetki – ptaszki polne

 

 W sobotę, 21 lipca br. na boisku „Orlik” przy Zespole Szkół Rolniczych w Świdwinie rozegrano Międzynarodowy Turniej Piłki Nożnej Chłopców, z rocznika 2000 i młodszych z udziałem drużyny TSV Eintrachtz Sanitz.

W tym samym dniu nad jeziorem Bystrzyno Małe odbył się Turniej Wędkarski, a w godzinach popołudniowych w Klępczewie zmagały się ze sobą drużyny sołeckie w ramach “Turnieju Sołectw o Szablę Wójta Gminy Świdwin”. W potyczkach wzięła również udział drużyna z Sanitz. Atrakcję stanowiły bardzo bogate stoiska sołectw, uginające się pod ciężarem wyrobów rękodzielniczych, wiejskich potraw i swojskich nalewek. Drużyny sołeckie rywalizowały m.in. w konkurencjach takich jak: slalom, rzut kaloszem do celu, dojenie kozy, zdjęcie z sołectwa, produkt spożywczy i napój sołectwa. Po „ciężkich” bojach - trofeum – Szabla Wójta trafiła do rąk mieszkańców sołectwa Rogalino. II miejsce zajęła drużyna z Lekowa, a III – sołectwo Rusinowo.  Za rok spotkamy się na Turnieju w Rogalinie. Gmina Świdwin ubiega się o dofinansowanie zadania: Organizacja wydarzenia kulturalno-rekreacyjnego pn. "Turniej Sołectw o Szablę Wójta Gminy Świdwin" ze środków Unii Europejskiej - w ramach działania 413 Wdrażanie Lokalnych Strategii Rozwoju objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 w zakresie małych projektów.

 

13.  Stoisko Solectwa Lakowo

Stoisko Sołectwa Łąkowo

 

14. Solectwo Kluczkowo

Sołectwo Kluczkowo

 

15. Solectwo  Cieszyno Klepczewo

Sołectwo Cieszyno (Klępczewo)

 

16 Solectwo Rusinowo

Sołectwo Rusinowo

 

17. Stoisko gminy Sanitz

Stoisko gminy Sanitz

 

18. Solectwo  Rogalino

Sołectwo Rogalino

 

19. Slalom

Slalom

 

21 Ubijanie piany z bialek

Ubijanie piany z białek

 680x112 images stories prow2

Poprawiony: środa, 03 kwietnia 2013 10:37