| aktualności | inwestycje | gospodarka odpadami | archiwum | kontakt | mapa stronyMapaGminy maly

herb
header

Uroczystość nadania Szkole Podstawowej i Gimnazjum w Lekowie imienia Ziemi Świdwińkiej Drukuj Email
czwartek, 06 grudnia 2012 10:28

 

prezentacja sztandaruZarówno w życiu pojedynczych osób, jak i różnych społeczności bywają takie chwile, które na długo pozostają w sercach. 23 listopada 2012 roku stał się takim dniem i zapisze się on w historii Zespołu Szkół w Lekowie, jako jeden z najważniejszych. Tego dnia nastąpiło oficjalne nadanie szkole w Lekowie imienia oraz przekazanie sztandaru.


To podniosłe wydarzenie zainaugurowała uroczysta msza święta w kościele pw. Św. Pawła i Piotra w Lekowie celebrowana przez J.E. Księdza Biskupa Edwarda Dajczaka. Podczas nabożeństwa został poświęcony sztandar.


Po mszy świętej w Zespole Szkół w Lekowie odbyła się uroczystość przekazania sztandaru na rzecz placówki. Obecność dostojnych gości: J.E. Księdza Biskupa Edwarda Dajczaka, władz Gminy i Powiatu Świdwin oraz przedstawicieli instytucji uświetniła wydarzenie. Ceremonię prowadził nauczyciel Marek Knut.


Sztandar został ufundowany dzięki przychylności Rodziców, Nauczycieli, Uczniów oraz Przyjaciół szkoły, którzy podczas otwierania uroczystości symbolicznie umocowali pamiątkowe gwoździe na drzewcu sztandaru. Rada Rodziców Zespołu Szkół w Lekowie wręczyła Dyrektor Pani Elżbiecie Wachowiec sztandar, który został następnie przekazany Szkolnemu Pocztowi Sztandarowemu. „Jest on symbolem tradycji patriotycznych, godności, szacunku do drugiego człowieka, hartu ducha, wartości, które stanowią fundament pracy wychowawczej szkół w Lekowie oraz wspólnych dążeń rodziców i nauczycieli. Ma on prowadzić uczniów ku lepszej przyszłości i być ich drogowskazem", podkreśliła Dyrektor Zespołu Szkół. Sztandar będący dla społeczności szkolnej także symbolem Polski – Narodu, symbolem Małej Ojczyzny został uroczyście zaprezentowany zgromadzonym gościom.


Przekazanie sztandaru było dla uczniów ważnym momentem. Oddali mu honor przez ślubowanie. Zobowiązali się otaczać go czcią i dbać o to, by właściwym postępowaniem i rzetelną nauką pracować na dobre imię Szkoły, Gminy i Ojczyzny. Przyrzekli także służyć prawdzie, sprawiedliwości i pokojowi oraz wyrabiać silną wolę, koleżeństwo, odwagę i prawdomówność.


Podczas uroczystości nie zabrakło przemówień obecnych gości. Do szkoły napłynęły także listy gratulacyjne od Senator Rzeczypospolitej Polskiej - Pani Grażyny Anny Sztark oraz Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty - Pani Marii Boreckiej. Zostały one uroczyście odczytane i złożone na ręce Dyrektor Zespołu Szkół w Lekowie Pani Elżbiety Wachowiec.

 


Po oficjalnej części uroczystości zaproszono zgromadzonych gości do obejrzenia programu artystycznego prezentowanego przez dzieci i młodzież. Pod okiem nauczycieli oraz reprezentantek Fundacji Korporacyjnej Odpowiedzialności Społecznej uczniowie przygotowali ciekawy repertuar. Można było wysłuchać wierszy absolwenta Zespołu Szkół w Lekowie Sebastiana Rosy, nauczyciela Marka Knuta oraz obejrzeć niezwykłą prezentację układu tanecznego do melodii „Jeziora łabędziego". Dzieci z oddziału przedszkolnego Filialnej Szkoły Podstawowej w Oparznie wystąpiły we wspaniałych strojach, nadając tym samym wyjątkowy ton wykonywanemu utworowi. Swój talent zaprezentowała także uczennica klasy VI Szkoły Podstawowej w Lekowie Kinga Szewczyk, która zaśpiewała z towarzyszącą jej grupą znane utwory muzyczne. Zwieńczeniem uroczystości było wykonanie przez zgromadzonych pieśni szkoły.


Tego dnia na terenie placówki można było obejrzeć przedstawione w ciekawym ujęciu artystycznym wystawy ukazujące: Ziemię Świdwińską, niezwykłe fotografie naszej Gminy widziane oczami jej mieszkańców, prace z konkursu na logo szkoły, prace literackie, których inspiracją była Ziemia Świdwińska oraz prace plastyczne wykonane przez uczniów. Goście mogli także dokonać wpisów do Księgi Pamiątkowej. Dzięki inspiracjom i trudowi Nauczycieli, Rodziców i Uczniów w szkole tego dnia panowała podniosła atmosfera. 23 listopada 2012 roku na długo pozostanie w naszej pamięci.

 

Składamy serdeczne podziękowania dla fundatorów sztandaru:

• Pana Wójta Zdzisława Pawelca oraz Gminy Świdwin
• Pani Dyr. Elżbiety Wachowiec oraz Rady Pedagogicznej
• Rady Rodziców
• Pomorskiego Banku Spółdzielczego w Świdwinie
• Koła Łowieckiego ,,Sokół"
• Fundacji Korporacyjnej Odpowiedzialności Społecznej
• Zakładu Usług Komunalnych w Świdwinie
• Pana Henryka Dziubaka - Bar Samoobsługowy ,,Smakosz"
• Pana Andrzeja Wiśniewskiego – Radnego Gminy Świdwin
• Pana Kazimierza Gałązki
• Pana Marka Wróblewskiego – Prezesa R - BUSu
• Pana Waldemara Wilka - ,,Autoserwis"
• Państwa Elżbiety i Leona Łazowskich
• Pana Bartłomieja Błacha – Usługowy Zakład Kominiarski
• Pana Stanisława Gulbasa
• Państwa Joanny i Piotra Nazarko
• Uczniów Zespołu Szkół w Lekowie

 

Karina Karwowska (ZS w Lekowie)

Zdjęcia Dorota Adamiak, Sebastian Basiejko

 

*** Szkolne przypadki***

Szkoła
Można o niej wiele mówić
Szkoły
Można lubić lub nie lubić
Szkole
Można dużo jej zawdzięczać
Szkołę
Można w sercu ją uświęcać
Ze szkołą
Można najpiękniejsze lata przeżyć
O szkole
Można opowiadać i wierzyć lub nie wierzyć
Szkoło!
Można tu przyjaciół poznać
Można smutku szczęścia doznać
Można kogoś kochać skrycie
Można czuć jak tętni życie

 

Przez przypadki odmieniana
Jednak rzadko doceniana

 

A to nie są tylko ściany
I mur z cegieł murowany
Lecz czas z ludźmi i dla ludzi
Czas gdy dobro się w nas budzi

 

22.11.2012 Marek Knut