| aktualności | inwestycje | gospodarka odpadami | archiwum | kontakt | mapa stronyMapaGminy maly

herb
header

Dąbrowiacy i Barwinok w Radiu Koszalin Drukuj Email
środa, 06 lutego 2013 08:08

koszalin-radio-ludwo

    W czwartek, 17 stycznia br. zespoły Dąbrowiacy i Barwinok z gminy Świdwin uczestniczyły w koncercie z cyklu „Wieczór na Ludowo” w Radiu Koszalin. Prezentacje zespołów odbyły się w Studiu Koncertowo-Nagraniowym  im. Czesława Niemena.

 

     W „Wieczorze na Ludowo” uczestniczył Wójt gminy Świdwin Zdzisław Pawelec, radni, sołtysi, pracownicy samorządowi, mieszkańcy gminy oraz Koszalina i okolic. Wśród zaproszonych gości był także Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego Andrzej Jakubowski.

 

    Motywem przewodnim koncertu był karnawał w tradycji polskiej i ukraińskiej. Celem koncertu było, oprócz spotkania z folklorem, ukazanie wielokulturowości naszego regionu. Barwinok, w skład którego wchodzi  9 kobiet, prezentuje kulturę i folklor ukraiński, posiadając w swoim repertuarze wiele utworów muzycznych oraz obrzędów ukraińskich, w tym łemkowskich, bojkowskich i huculskich. Zespół powstał w 2011 roku. Występują w nim mieszkańcy gminy Świdwin, zainteresowani folklorem ukraińskim. Osoby występujące w zespole Barwinok są także członkami Dąbrowiaków - zespołu prezentującego folklor różnych regionów Polski, liczącego 17 osób. Dąbrowiacy istnieją od 1995r.  Początkowo zespół prezentował folklor kaszubski. Od 2009r. Dąbrowiaków prowadzi p. Marianna Balcerek, która opiekuje się również Barwinokiem. Oba zespoły są laureatami wielu przeglądów folklorystycznych.

 

    W trakcie nagrania przeplatały się ze sobą ludowe pieśni polskie i ukraińskie. W przerwach rozmawiano o historii powstania, strojach, znaczeniu nazw obu zespołów. Koncert uświetniły wiersze koszalińskiego poety p. Zygmunta Królaka, pięknie opisujące Dąbrowiaków i Barwinok. Publiczność przybyła do sali koncertowej z zainteresowaniem i entuzjazmem słuchała ludowych pieśni, nagradzając wykonawców brawami. W drugiej części nagrania aktywnie włączyła się do wspólnego śpiewania z zespołami. Miłą niespodzianką był poczęstunek przygotowany dla publiczności przez Dąbrowiaków. Dodatkową atrakcję „Wieczoru na Ludowo” stanowiła wystawa rękodzieła wykonanego przez mieszkańców gminy Świdwin.

tekst i fot. Emilia Wiszniewska

 


Poprawiony: środa, 06 lutego 2013 08:22