| aktualności | inwestycje | gospodarka odpadami | archiwum | kontakt | mapa stronyMapaGminy maly

herb
header

Budowanie niemieckojęzycznego księgozbioru Drukuj Email
środa, 03 kwietnia 2013 07:47

bud niemieckojęz księgozbioru2W 2012 roku zrodziła się idea zgromadzenia książek w języku niemieckim do dyspozycji uczniów Zespołu Szkół w Lekowie. W trakcie realizacji projektu początkowy zamysł [miał to być zbiór ok. dwustu pozycji książkowych] został zmodyfikowany i poszerzony o nową grupę odbiorców.


Dzięki mieszkańcom Gminy Partnerskiej Sanitz, bibliotece Amerika-Gedenkbibliothek w Berlinie oraz niemieckim wydawnictwom Deutscher Taschenbuch Verlag Junior, Thienemann Verlag, Instytutowi Goethego, Konsulatowi Generalnemu Niemiec w Gdańsku oraz Ambasadzie Szwajcarii, udało się zgromadzić ponad trzy i pół tysiąca książek!

 

Zaangażowanie się naszych sąsiadów zza zachodniej granicy (a zwłaszcza Gminy Sanitz) sprawiło, że projekt przerósł nasze najśmielsze oczekiwania! Wśród zgromadzonych książek są barwne leksykony, atlasy, komiksy dla dzieci i młodzieży, a także literatura przewidziana dla starszej grupy odbiorców.

 

Pierwsze książki napłynęły na początku 2012 roku z biblioteki Amerika-Gedenkbibliothek w Berlinie. W lipcu 2012 roku przywieziono część zbiorów z Sanitz. Kolejna tura książek została przetransportowana z naszej Gminy Partnerskiej do Polski 12 lutego 2013 roku. Mieszkańcy Sanitz, a zwłaszcza grupa Sanitzer Narren Club, dołożyli wszelkich starań, by zarówno zebrać książki jak i dostarczyć je do Polski. W rozładunek ciężarówki z 80 kartonami włączyli się mieszkańcy Klępczewa, którzy w ten sposób wsparli akcję. Serdeczne podziękowania dla Pani Marii Adamajtys, Danuty Janasik, Agnieszki Szwed oraz Pana Krzysztofa Gasparowicza. Słowa podziękowania należą się także firmie transportowej F.H.U. Transport Grabowiecki z Gryfic, bez której nie mogłaby odbyć się dalsza realizacja inicjatywy. Nieoceniony wkład w projekt włożyli Państwo Kirchhainer – SZCZEGÓLNE PODZIĘKOWANIA DLA NICH!

 

Następne wyzwanie to segregacja książek, budowanie niemieckojęzycznego księgozbioru, rozdysponowanie literatury dla instytucji nauczających języka niemieckiego na terenie Polski oraz zaplanowanie nagród rzeczowych dla uczniów biorących udział w projektach językowych.

 

Dzięki przychylności Wójta Pana Zdzisława Pawelca i Dyrektor Publicznej Biblioteki w Świdwinie Pani Teresy Ludwikowskiej, niebawem zostanie otwarty księgozbiór dostępny dla mieszkańców Miasta, Powiatu i Gminy Świdwin, a także dla gości z Niemiec, którzy odwiedzają nasze miasto i jego okolice.

 

Zespół Szkół w Lekowie


Karina Karwowska, Thomas Simon

 


Poprawiony: piątek, 05 kwietnia 2013 10:13