| aktualności | inwestycje | gospodarka odpadami | archiwum | kontakt | mapa stronyMapaGminy maly

herb
header

Profesor Jan Lubiński w Świdwinie Drukuj Email
środa, 17 kwietnia 2013 06:27

Profesor Jan Lubiński w Świdwinie12 kwietnia 2013r. (piątek ) w sali rycerskiej Zamku odbyło się spotkanie edukacyjne zorganizowane przez Świdwińskie Stowarzyszenie "Amazonka" i Urząd Gminy Świdwin. Wykład pt. ‘’Selen i metale ciężkie a ryzyko chorób’’ poświecony dobroczynnym właściwościom selenu, żelaza i cynku wygłosił prof. dr hab. n. med. Jan Lubiński kierownik Zakładu Genetyki i Patomorfologii Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Pan profesor jest międzynarodowej sławy badaczem nowotworów dziedzicznych, gościł u nas w mieście już po raz drugi.

 

Licznie przybyli goście wysłuchali obszernego wykładu na temat zależności pomiędzy poziomem selenu a ryzykiem raka. Poznali wiele statystyk na temat zachorowań w Polsce, a obecnością selenu w organizmie, dowiedzieli się w jakich produktach żywnościowych jest najwięcej tego pierwiastka, jak i gdzie można wykonać badania stwierdzające poziom selenu w organizmie.

 

Prof. Lubiński ukazał jak bardzo ważna jest świadoma i przemyślana profilaktyka przy pomocy selenu. Polacy wciąż mają zbyt małą wiedzę na temat dobroczynnych właściwości selenu jak i na temat konsekwencji niedoboru tego pierwiastka w diecie.

Po wykładzie naukowiec odpowiadał na liczne pytania słuchaczy, wyraził również chęć przyjazdu do naszego miasta w przyszłym roku.

 

Dziękujemy wszystkim przybyłym za obecność, p. Danucie Malitowskiej – przewodniczącej Rady Powiatu, p. Sebastianowi Basiejko - kierownikowi Referatu Oświaty, Kultury i Zdrowia Gminy Świdwin , p. Krystynie Wojnickiej – Radnej Powiatu, p. Agnieszce Brodowskiej – kierownik Lokalnej Grupy Działania –„Powiatu Świdwińskiego”. Dziękujemy Urzędowi Gminy Świdwin za pomoc w zorganizowaniu spotkania, a obecnym na wykładzie za aktywną dyskusję.

 

Dla zainteresowanych podajemy stronę internetową na której znajdują się aktualne informacje dotyczące optymalizacji poziomu selenu w organizmie, w tym także jego suplementacji: http://www.selenowanie.pl/

Przypominamy, że biuro Świdwińskiego Stowarzyszenia „Amazonka" mieści się na ul. Kołobrzeskiej 43 w Świdwinie. Więcej informacji można uzyskać pod nr tel. 792 401 431

 

tekst i zdjęcia : Aneta Ogińska


Poprawiony: czwartek, 18 kwietnia 2013 13:41