| aktualności | inwestycje | gospodarka odpadami | archiwum | kontakt | mapa stronyMapaGminy maly

herb
header

IV Rusinowskie Lato z Folklorem Drukuj Email
wtorek, 25 czerwca 2013 09:59

IV Rusinowskie Lato z Folklorem15 czerwca 2013 r. w świetlicy wiejskiej w Rusinowie Stowarzyszenie Integracji Wiejskiej „Rusinowo Razem" i Rada Sołecka z Rusinowa, z pomocą członków zespołów ludowych „Dąbrowiacy", „Barwinok" oraz teatru „Babie Lato" zrealizowało operację pn. „IV Rusinowskie Lato z Folklorem - spotkanie wielu kultur poprzez organizację imprezy kulturalnej: prezentacji zespołów ludowych", współfinansowaną ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 413 Wdrażanie Lokalnych Strategii Rozwoju objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 -2013 w zakresie małych projektów.
Na scenie przed świetlicą wiejską zaprezentowały się 3 zaproszone zespoły ludowe „Wełtynianka" z Wełtynia, „Jarzębiny" z Jelenia i „Jezioranki" z Wierzchowa oraz 2 zespoły ludowe miejscowe „Dąbrowiacy" i „Barwinok". Każdy zespół przygotował półgodzinny program złożony z piosenek ludowych. Widzowie mogli wysłuchać pieśni oraz tańców z różnych regionów Polski a także pieśni i tańców łemkowskich i ukraińskich. Część artystyczna zakończyła się wręczeniem zespołom pamiątkowych statuetek i dyplomów przez Prezesa Stowarzyszenia i Wójta gminy Świdwin oraz wspólnym wykonaniem piosenki „Wróbelki". Prezes Stowarzyszenia podziękowała wszystkim, którzy włączyli się w organizację tego święta muzyki ludowej w Rusinowie. Specjalne podziękowania skierowane zostały do osób pomagających nam bezinteresownie z różnych okazji do - Wójta Gminy Świdwin Pana Zdzisława Pawelca; Kierownika Referatu Oświaty Pana Sebastiana Basiejko; Sekretarz Gminy Świdwin Pani Haliny Czajkowskiej; Skarbnik Gminy Świdwin Pani Renaty Kamińskiej; Podinspektor ds. promocji Pani Emilii Wiszniewskiej; Podinspektor ds. Oświaty, Kultury i Zdrowia Pani Justyny Strógarek; Kierownika Lokalnej Grupy Działania – „Powiatu Świdwińskiego" Pani Agnieszki Brodowskiej; oraz do sponsorów - Pani Józefy Jeziornej; Pana Jana Bronowickiego i Dyrektora Banku Spółdzielczego w Świdwinie Pana Arkadiusza Stasiorka.
W drugiej części IV Rusinowskiego Lata z Folklorem zespoły i zaproszeni goście oraz przybyli mieszkańcy Rusinowa i okolicznych miejscowości spotkali się w świetlicy. Tam był poczęstunek, wspólne śpiewanie i zabawa przy muzyce granej przez kapele ludowe. Dla wszystkich wydawana była smaczna zupa gulaszowa, kiełbaski, ciasto i napoje. Były też do degustacji produkty lokalne wykonane przez mieszkanki Rusinowa: chleb rusinowski i pączki ziemniaczane rusinowskie.
Zaproszone zespoły były zachwycone organizacją wydarzenia oraz gościnnością Rusinowa. Wszyscy przybyli na imprezę wypowiadali się na jej temat ciepło i z sympatią o czym świadczą wpisy do kroniki, a przede wszystkim dopisała piękna pogoda i humory.

 

Opracowały: Marianna Balcerek i Krystyna Brodowska
Fot. Emilia Wiszniewska

alt 


Poprawiony: wtorek, 25 czerwca 2013 10:11